INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  ETAPA #5

FOTO Liga Campionilor, etapa #5: Manchester City a întors spectaculos cu PSG + Tătărușanu, invincibil pe terenul lui Atletico » Rezultatele serii + clasamentele

Articol de GSP - Publicat miercuri, 24 noiembrie 2021 23:53 / Actualizat joi, 25 noiembrie 2021 00:07

Azi s-au disputat 8 partide din etapa a 5-a din grupele Champions League. După rezultatele înregistrate în această seară, Manchester City, PSG, Sporting Lisabona, Real Madrid și Inter au obținut biletele pentru „optimi”.

• Liverpool, Ajax, Bayern, Manchester United, Chelsea, Inter, Juventus, Manchester City, PSG, Sporting Lisabona și Real Madrid sunt echipele calificate în „optimi”.

Programul complet al meciurilor din Liga Campionilor

În cel mai așteptat meci al serii, Machester City a învins-o pe PSG, 2-1, după un duel spectaculos. Mbappe a deschis scorul în minutul 50, dar Sterling (63) și Gabriel Jesus (76) au întors scorul. Ambele echipe merg mai departe în „optimi”, dar City și-a asigurat azi calificarea de pe prima poziție.

+40 FOTO

Real Madrid s-a impus lejer în Moldova, 3-0 cu Sheriff, dar gazdele au asigurat locul care duce în Europa Legue.

Sporting Lisabona a câștigat cu Borussia, 3-1, și și-a asigurat calificarea, datorită rezultatelor directe mai bune.

Tătărușanu și AC Milan, victorie pe terenul lui Atletico Madrid

Cu portarul Ciprian Tătărușanu titular, AC Milan a câștigat pe terenul lui Atletico Madrid, 1-0, și speră la calificarea din grupa B. Singurul gol al meciului a venit în minutul 87, când atacantul Junior Messias a punctat cu capul, din careu.

Grupa A

FINAL » Manchester City – PSG 2-1

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Cancelo - Gundogan, Rodi, Zinchenko - Mahrez, B. Silva, Sterling
Antrenor: Pep Guardiola

PSG: K. Navas - Hakimi, Marquinhos, Kimpembe, Mendes - Paredes, Herrera, Gueye - Messi, Mbappe, Neymar
Antrenor: Mauricio Pochettino

FINAL » Club Brugge – RB Leipzig 0-5

Echipe de start:

Club Brugge: Mignloet – Van der Brempt, Hendry, Nsoki, Clinton Mata – Vanaken, Balanta – De Ketalaere – Lang, Dost, Sowah
Antrenor: Philippe Clement

RB Leipzig: Martinez – Mukiele, Klostermann, Gvaridol, Angelino – Nkunku, Laimer, Kampl, Forsberg – Silva, Brobbey
Antrenor: Achim Beierlorzer

Grupa B

FINAL » Liverpool – FC Porto 2-0

Echipe de start

Liverpool: Alisson – Williams, Konate, Matip, Tsimikas – Morton, Thiago, Oxlande-Chambarlain – Salah, Minamino, Mane
Antrenor: Jurgen Klopp

FC Porto: Diego Costa – Joao Mario, Pepe, Mbemba, Sanusi – Otavio, Uribe, Sergio Oliveira, Diaz – Taremi, Evanilson
Anternor: Sergio Conceicao

FINAL » Atletico Madrid – AC Milan 0-1

Atletico Madrid: Oblak – Savic, Gimenez, Hermoso – Llorente, Lemar, Koke, De Paul, Carrasco – Luis Suarez, Griezmann
Antrenor: Diego Simeone

AC Milan: Tătărușanu – Kalulu, Kjaer, Romagnoli, Hernandez – Kessie, Tonali, Krunic – Diaz, Giroud, Saelemaekers
Antrenor: Stefano Pioli

Grupa C

Final» Beșiktaș – Ajax 1-2

Beșiktaș: Gunok – Rosier, Vida, Monterno, Meras – Pjanic, Topal – Ghezzal, Teixeira, N'Koudou – Larin
Antrenor: Sergen Yalcin

Ajax: Onana – Mazraoui, Schuurs, Martinez, Tagliafico – Klaassen, Berghuis, Gravenberch – Neres, Tadic, Daramy
Antrenor: Erik Ten Hag

FINAL » Sporting Lisabona – Borussia Dortmund 3-1

Sporting: Adan - Feddal, Coastes, Inacio - Porro, Palhinha, Matheus, Reis - Sarabia, Paulinho, Pedro Goncalves
Antrenor: Ruben Amorim

Dortmund: Kobel - Meunier, Pongracic, Akanji, Guerreiro - Reinier, Witsel, Bellingham - Reus - Brand, Malen
Antrenor: Marco Rose

Grupa D

FINAL » Sheriff Tiraspol – Real Madrid 0-3

Sheriff: Athanasiadis - Fernando, Arboleda, Dulanto, Cristiano - Thill, Addo - Traore, Kolovos, Bruno - Castaneda
Antrenor: Vernydub

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius Jr.
Antrenor: Carlo Ancelotti

Inter, victorie cu Șahitor. Italienii au avut două goluri anulate corect de brigada lui Ovidiu Hațegan

Inter a câștigat meciul cu Șahtior, 2-0, la capătul unei prestații foarte bune. Echipa italiană a avut două goluri anulate de brigada românească, condusă de Ovidiu Hațegan.

+40 FOTO

Primul gol anulat a venit în prima repriză. Perisic a trimis mingea în poartă, dar tușierul Mircea Grigoriu a ridicat fanionul pentru ofsaid.  Ulterior, în minutul 58, reușita lui Lautaro Martinez nu a fost validată din cauza unui fault în atac. Reluările TV au arătat că arbitrii români au avut dreptate în ambele faze.

Italienii au dat lovitura în minutele 61 și 67, grație golurilor marcate de Edin Dzeko. Datorită victoriei, Inter ajunge la 10 puncte și e sigură de calificarea în optimile Champions League.

Final » Inter – Șahtior 2-0

Inter: Handanovic – Skriniar, Ranocchia, Bastoni – Darmian, Barella, Brozovic, Calhanoglu, Perisic – Lautaro Martinez, Dzeko
Antrenor: Simone Inzaghi

Șahtior: Trubin – Dodo, Vitao, Marlon, Matviienko – Stepanenko, Maycon – Tete, Pedrinho, Solomon – Fernando
Antrenor: Roberto De Zerbi

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Chelsea a umilit-o pe Juventus, Barcelona tremură pentru calificare » Rezultatele serii + clasamentele

Francezii nu se joacă! Pedeapsa judecătorilor pentru cel care l-a lovit cu sticla în cap pe Dimitri Payet