INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

GOZTEPE - GENCLERBIRLIGI 1-3 // Bogdan Stancu, în cea mai bună formă din ultimii ani » Şi-a bătut recordul carierei!

Bogdan Stancu (dreapta) în Goztepe - Genclerbirligi // foto: Facebook @ Genclerbirligi Spor Kulubu

Articol de - Publicat duminica, 12 iulie 2020 10:39 / Actualizat duminica, 12 iulie 2020 10:39

Bogdan Stancu (33 de ani) a reuşit al 14-lea gol în campionat în meciul Goztepe - Genclerbirligi (1-3), depăşind performanţa din 2013-14 în Süper Lig şi pe cea de la Steaua în 2010-11.

Românii se întrec în a se remarca în acest sezon din Süper Lig, deşi joacă la echipe din jumătatea a doua a clasamentului şi se luptă pentru salvarea de la retrogradare. Sâmbătă seară, i-a venit rândul lui Bogdan Stancu să iasă la rampă, cu gol şi assist în succesul de la Göztepe (3-1).

„Motanul" şi-a doborât recordul stagional din Turcia, însă şi pe cel al întregii cariere! A ajuns la 14 reuşite în 1.790 de minute jucate în 23 de meciuri, cu una peste performanţa anterioară de la Gençlerbirliği, dar şi din ianuarie 2011 de la Steaua.

36% dintre golurile lui Genclerbirligi

Atacantul de 33 de ani, retras de la naţională, a pasat decisiv la deschiderea scorului, semnată de Sio cu un șut de la marginea careului, apoi a majorat diferenţa în prelungirile primei reprize, reluând imparabil cu capul. Doar într-un alt meci din acest sezon a influenţat mai multe reuşite ale echipei din Ankara, gol plus două servicii perfecte, la 6-0 cu Antalya.

Chiar dacă e abia pe locul 5 în topul marcatorilor campionatului (senegalezul Papiss Cissé, de la Alanya, conduce cu 22), Stancu a înscris 36% din totalul golurilor „roş-negrilor", contribuind capital la detaşarea la 5 puncte de prima poziţie retrogradabilă cu 3 etape rămase.

128 de minutee frecvenţa cu care a marcat Stancu în acest campionat la Gençlerbirliği. Numai în turul de la Steaua, înaintea transferului la Galatasaray, a avut statistică mai bună, 122 de minute de gol

31 de pase decisivea oferit atacantul român în deceniul jucat în prima ligă turcă, cele mai multe (7) fiind în 2013-'14 la Gençlerbirliği

Citește mai multe știri despre stranieri:

Claudiu Keșeru s-a pronunțat! Ce spune atacantul despre o posibilă revenire la FCSB alături de Reghecampf