INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GALATASARAY

Galatasaray cere UEFA să îi acorde victoria la „masa verde”! Eroarea care a declanșat scandalul

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 noiembrie 2021 19:35 / Actualizat sambata, 06 noiembrie 2021 19:52

Echipa lui Cicâldău și Moruțan, Galatasaray, cere oficial UEFA să îi acorde victoria la „masa verde” sau rejucarea meciului cu Lokomotiv Moscova, din Europa League, încheiat 1-1, din cauza unei greșeli a arbitrului.

E vorba de eroarea arbitrului elvețian Sandro Scharer, care l-a avertizat de două ori pe rusul Dmitri Zhivoglyadov, dar nu l-a eliminat.

Zhivoglyadov, jucătorul lui Lokomotiv, a luat primul galben în minutul 90+2, pentru că îl faultase pe Kerem Aktürkoğlu, iar pe al doilea la scurt timp, în 90+3, după un conflict între jucătorii celor două formații. Arbitrul nu l-a trimis însă la vestiare, fotbalistul continuând partida până la fluierul final. Aktürkoğlu l-a informat imediat pe arbitru de eroare, dar „centralul” a susținut că i-a dat din nou galben rusului pentru a-i reaminti ca fusese avertizat, nu pentru a-l elimina.

În raportul de meci apare doar un cartonaș, ultimul. Cel din minutul 90+2 nu e trecut.

După eroarea de arbitraj din meciul cu Lokomotiv Moscova, am făcut demersurile legale necesare la UEFA pentru a cere victoria la „masa verde” sau o rejucare, dacă prima solicitare nu se va aproba
Comunicat oficial Galatasaray

Cicâldău a fost integralist cu Lokomotiv, iar Moruțan a fost titular, înlocuit în minutul 76.

VIDEO Reacție violentă după United - City: „L-aș lua de guler pe Solskjaer! Cine mă contrazice e nebun!”

Șumudică a pierdut iar în Turcia și e la două puncte de retrogradare! Prima reacție a românului