INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

Rangers - Aberdeen 4-0 » Rangers încheie sezonul cu un record de puncte și fără înfrângere! Ianis, pasă de gol

Ianis Hagi a sărbătorit titlul cu Rangers

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 mai 2021 15:07 / Actualizat sambata, 15 mai 2021 23:12

Rangers, cu Ianis Hagi (22 de ani) titular, a învins-o categoric pe Aberdeen, scor 4-0.

Rangers a încheiat sezonul în mare stil. Deja încununată campioană a Scoției, Rangers a încheiat stagiunea neînvinsă și cu un număr record de puncte, 102. Până în acest sezon, recordul clubului era de 97 de puncte, acumulate în sezonul 2002/2003!

Cu Aberdeen, locul 4, „the Gers” nu au avut emoții. Au profitat de o eroare în apărarea oaspeților și au intrat în avantaj din minutul 5, când Lewis a marcat în propria poartă. Kemar Roofe a făcut 2-0 în minutul 24, după o incursiune în banda stângă a lui Ryan Kent, care și-a servit colegul ideal la marginea careului de 6 metri.

Ianis Hagi, pasă de gol în Rangers - Aberdeen

Același Roofe a dus scorul la 3-0 în minutul 60, din pasa lui Ianis Hagi. Mijlocașul român a interceptat o pasă a unui oponent și a trimis din prima spre Roofe, care a finalizat cu sânge rece.

La un minut distanță, Ianis Hagi a fost înlocuit cu Scott Arfield. Scorul final a fost stabilit de Jermaine Defoe în minutul 88. Servit în careu, Defoe s-a descurcat extraordinar. A „culcat” doi fotbaliști de-ai lui Aberdeen și a șutat necruțător, cu dreptul.

Rangers a încheiat sezonul cu 102 puncte, 25 peste Celtic! Echipa lui Steven Gerrard are 32 de victorii și 6 egaluri în stagiunea tocmai-încheiată, golaverajul fiind fascinant: 92-13. O medie de doar 0,34 goluri primite / meci și 2,42 înscrise / meci.

Rangers - Aberdeen 4-0

• Au marcat: J. Lewis 5 (autogol), Roofe 34, 60, Defoe 88

Rangers - Aberdeen, echipe de start:

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Simpson, Aribo - Hagi, Davis, Kamara - Roofe, Morelos, Kent
Antrenor: Steven Gerrard

Aberdeen: Lewis - McLennan, Hoban, Considine, MacKenzie - McGeouch, Ferguson - Hedges, Hayes, Kamberi - Hendry
Antrenor: Stephen Glass

FCSB nu renunță la Budescu! MM Stoica, dezvăluiri despre mijlocașul dorit de Becali: „Să vă dau un breaking news”