SPORTURI  »  ALTELE  »  CAMPIONATELE MONDIALE DE NATAȚIE

Nu rata, azi, o ediție specială a Gazetei Sporturilor » 7 pagini dedicate lui David Popovici, dublu campion mondial

David Popovici, noul fenomen al sportului românesc, a obținut a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta. +11   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 iunie 2022 23:11 / Actualizat miercuri, 22 iunie 2022 23:25

David Popovici, 17 ani, a obținut a doua medalie de aur la Campionatele Mondiale de la Budapesta. Gazeta Sporturilor îi dedică în ediția de joi un supliment de 7 pagini noului fenomen din sportul românesc.

• În toată istoria acestei competiții, un singur om a reușit să câștige probele de 100 și 200 metri liber la aceeași ediție și acesta este americanul Jim Montgomery, care a făcut acest lucru tocmai în 1973, la prima ediție a CM, desfășurată la Belgrad.
  • Luni, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 de metri liber și a devenit primul campion mondial din istoria României, stabilind al 4-lea timp din istoria probei!

Reporterii GSP Roxana Fleșeru și Raed Krishan (foto) au fost prezenți la Budapesta, de unde au transmis toate informațiile importante de la Campionatele Mondiale de natație.

Gazeta continuă să abordeze peformanța uluitoare reușită de Popovici, românul momentului. În ediția tipărită de joi, pe care o găsiți în zori la chioșcurile de ziare, vă așteaptă 7 pagini dedicate lui David. Suplimentul va fi disponibil și online, în Gazeta Digitală, de la 06:30.

Joi, în Gazeta Sporturilor, puteți citi:

• Cum s-a trăit succesul fabulos al lui David Popovici prin ochii reporterilor GSP Roxana Fleșeru și Raed Krishan, prezenți la fața locului;
  • Recordurile bifate de sportivul român;
  • Un interviu, la cald, cu Popovici: „Medalia asta s-a simțit cel mai tare în picioare, au ars”;
  • Un editorial semnat de Cătălin Tolontan: „Ce spun cifrele despre o cursă istorică”;
  • Cum a arătat ziua de miercuri pentru David Popovici. De la micul dejun până la sosirea cu 3 ore înainte de cursă la arenă, totul a fost planificat;
  • Grija pe care David o acordă medicamentelor: „Nu ia nimic fără să consulte ANAD”.

Nu rata un număr de colecție al Gazetei Sporturilor!

VIDEO. Cursa câștigată miercuri de David Popovici la Campionatul Mondial

FOTO. Cele mai tari imagini din Ungaria surprinse de fotoreporterul GSP Raed Krishan

+22 FOTO

Podiumul probei de 100 metri liber

Mai multe știri despre David Popovici:

Planul ambițios al lui David Popovici: „Ne lăsăm duși de val” + „Medalia asta s-a simțit cel mai tare în picioare, au ars”
INTERVIU
The Times, la picioarele lui Popovici: „Poate schimba fața înotului! Toți ochii sunt pe «noul Thorpedo»” » Ce a scris L'Equipe