SPORTURI  »  FORMULA 1  »  MP AL RUSIEI

Final dramatic în MP al Rusiei! Hamilton, la victoria 100 după ce ploaia a schimbat totul în ultimele tururi

Articol de - Publicat duminica, 26 septembrie 2021 16:43 / Actualizat duminica, 26 septembrie 2021 17:06

Lewis Hamilton (Mercedes) a câștigat dramatic Marele Premiu al Rusiei, disputat la Sochi.

După un final la limită, britanicul ajunge la 100 de victorii în carieră și este liderului clasamentului general, în fața olandezului Max Verstappen (Red Bull). Plecat de pe locul 4 și ajuns pe 7 după primele viraje, campionul mondial a câștigat cursa după un final dramatic, influențat de ploaia apărută în ultimele tururi și de strategia greșită a celor de la McLaren.

Dezastru pentru Norris

Plecat din pole-position, Norris a fost depășit de Carlos Sainz, dar după 14 tururi a revenit pe locul 1. Britanicul de la McLaren a condus până înainte de final, când a început să plouă, iar echipa sa a mizat pe o strategie greșită.

În timp ce alți piloți au intrat la boxe pentru a trece pe pneuri intermediare, Norris nu a schimbat și a avut de suferit, pierzând de mai multe ori controlul monopostului. Într-un final, acesta a fost depășit de Hamilton și a fost nevoit să intre la boxe, pierzând mai multe poziții.

Hamilton a câștigat cursa, fiind urmat de rivalul din lupta la titlu, Max Verstappen (Red Bull), care a plecat de le 20. Pe 3 a terminat Carlos Sainz ( Ferrari).

Turul 51/53

Strategie greșită pentru Norris! A pierdut controlul mașinii, a ieșit în decor și a fost depășit de Hamilton. Pilotul Mercedes e lider în acest moment, Norris e pe 2 și Verstappen e pe 3

Turul 50/53

Hamilton a intrat și a schimbat pe pneuri intermediare. Norris, liderul cursei, rămâne pe circuit cu pneuri hard, folosite pe o pistă uscată.

Turul 48/53

Plouă tot mai tare la Sochi. DRS a fost anulat, iar tot mai mulți piloți se pregătesc să intre la boxe

Turul 47/53

Hamilton a redus diferența față de Norris la sub o secundă, dar pilotul McLaren rezistă. Tot mai mulți piloți anunță că a început ploaia la Sochi

Turul 43/53

Cu 10 tururi înainte de final, Norris se menține în fața lui Hamilton, cu un avans de 1,2 secunde,

Turul 37/53

Piloții din top au intrat la boxe, astfel că ordinea primilor 10 s-a schimbat din nou.

Lando Norris este din nou lider, fiind urmat de Lewis Hamilton, aflat la doar 2,3 secunde în spate. Pe 3 este Carlos Sainz, urmat de Ricciardo, Perez, Verstappen, Alonso, Stroll, Russel, Ocon.

Turul 31/53

Schimbări importante la vârful clasamentului cursei, după ce piloții au intrat la boxe.

Sergio Perez (Red Bull) este lider, fiind urmat de Fernando Alonso (Alpine) și Charles Leclerc (Ferrari). Cei trei nu au intrat la boxe. Lando Norris, care schimbat pneurile, e pe 4, iar Hamilton e pe 5. Verstappen e pe 10.

+13 FOTO

Turul 26/53

Top 10: Norris, Hamilton, Perez, Alonso, Vertstappen, Leclerc, Vettel, Gasly, Bottas, Sainz

Turul 18/53

Lando Norris continuă să piloteze excelent, profitând și de faptul că pilotul Ferrari, Carlos Sainz, a intrat la boxe. Mai mulți piloți au intrat pentru a schimba pneurile, iar clasamentul la vârf se schimbă constant.

Top 10: Norris, Ricciardo, Hamilton, Perez, Alonso, Vertstappen, Leclerc, Vettel, Gasly, Bottas

Turul 26/53

Turul 14/53

Schimbare de lider: Lando Norris a revenit pe primul loc, după ce l-a depășit pe Carlos Sainz.

Daniel Ricciardo a urcat pe 3, iar Hamilton este pe 4. Verstappen a intrat în puncte, fiind acum pe 9.

+13 FOTO

Turul 7/53

Carlos Sainz (Ferrari) este în continuare lider, având o distanță sigură față de Lando Norris (McLaren). Cei doi sunt urmați de Russel, Stroll, Ricciardo, Hamilton, Perez, Alonso, Ocon și Raikkonen.

În acest moment, Verstappen este pe locul 14.

UPDATE 15:00 » Start în Marele Premiu al Rusiei

A început cursa! Carlos Sainz a plecat foarte bine și a urcat pe primul loc! Norris e al doilea, iar Russel e pe 3. Hamilton pierde multe locuri și este pe 7, deși începuse pe 4,