SPORTURI  »  FORMULA 1  »  RED BULL

Max Verstappen, criticat de un fost campion mondial după MP din Arabia Saudită: „Ar trebui să fie mai elegant”

Max Verstappen // FOTO: Imago

Articol de - Publicat marti, 21 martie 2023 10:12 / Actualizat marti, 21 martie 2023 10:20

Nico Rosberg, campion mondial cu Mercedes în 2016, l-a taxat pe Max Verstappen, pilotul Red Bull, după Marele Premiu din Arabia Saudită.

Plecat de pe locul 15, olandezul Max Verstappen, campionul ultimelor două sezoane, a terminat pe 2, în spatele colegului său, mexicanul Sergio Perez.

Internetul a luat foc! Tatăl lui Max Verstappen, reacție virală după ce Sergio Perez l-a învins pe fiul său: „Ce atitudine îngrozitoare!”
MARELE PREMIU AL ARABIEI SAUDITE

Nico Rosberg îl taxează pe Max Verstappen

După cursă, Nico Rosberg, fost pilot Mercedes, s-a declarat nemulțumit de Max Verstappen.

„Ar trebui să fie mai elegant. Ni s-a spus și că nu s-a dus sâmbătă la ședința cu echipa.

Nu cred că e o abordare OK. Nu are o mentalitate corectă, având în vedere că suntem la începutul sezonului, iar echipa a făcut o treabă incredibilă și a muncit foarte mult”, a declarat Nico Rosberg.

Ce a spus Max Verstappen

După cursă, Max Verstappen s-a declarat deranjat că a terminat pe locul secund.

„Am ajuns pe locul 2, iar echipa este bucuroasă. Dar eu nu sunt fericit. Nu sunt aici să termin pe locul 2. Ni s-a permis să concurăm între noi, iar cel mai bun a câștigat”, a spus olandezul.

Pot spune că Perez a făcut cea mai bună cursă a lui. Avem o mașină grozavă și doi piloți foarte buni. Am vorbit înainte de cursă și le-am spus celor doi piloți că pot concura între ei, dar să fie o luptă curată.