SPORTURI  »  HANDBAL  »  DOBROGEA SUD CONSTANȚA-DINAMO 26-33

Dobrogea Sud Constanța-Dinamo 26-33 // „Câinii” 4X4 » Dinamo face un pas mare spre al patrulea titlu consecutiv în Liga Națională

Articol de , - Publicat miercuri, 15 mai 2019 20:37

Dinamo a învins categoric HC Dobrogea Sud Constanța, scor 33-26, în primul meci al finalei Ligii Naționale de handbal masculin. „Câinii” se pregătesc de al patrulea titlu consecutiv și la 16-lea din istoria clubului.

Evoluție impresionantă pentru Dinamo în primul meci al finalei campionatului, disputat pe Litoral. Campioana ultimelor trei ediții a preluat conducerea în minutul 16 și nu a mai cedat inițiativa până la final.

Bucureștenii au fost superiori la toate capitolele. Apărarea a dus greul până în momentul în care „alb-roșiii” s-au distanțat decisiv. Constănțenii au părut copleșiți de presiune la prima finală din istoria noului club. În ultimul minut al primei reprize, gazdele au primit trei goluri și Dinamo a intrat la cabine cu un avantaj nesperat după felul cum se jucase: 15-10.

În partea a doua, Dobrogea Sud a încercat revenirea, dar a fost imposibil să se apropie la mai puțin de două goluri. Dinamo a jucat la nivelul în care o făcea în acest sezon în Liga Campionilor și-și învingea adversari precum Wisla Plock, Ademar Leon, Elverum sau Wacker Thun.

Incredibilul Bannour

MVP-ul partidei a fost, de departe, tunisianul Bannour, interul dreapta reușind la Constanța meciul sezonului pentru el. Africanul a marcat de 14 ori în poarta gazdelor, 13 din reușite venind din acțiune! Evoluții bune și pentru cei doi portari, Heidarirad și Missaoui, dar și pentru jucătorii din centrul defensivei, Savenco, Mousavi și Komogorov.

Antrenorul Zvonko Sundovski, care e pe cale să piardă al treilea titlu în România, în fața dinamoviștilor, primele două cu CSM București, a cerut time-out în minutul 53 și și-a certat dur jucătorii. „Ce faceți? Jucați până la capăt! S-a terminat meciul? Să vă fie rușine!”, le-a strigat macedoneanul.

Primul meci al finalei castigat! Miercuri, in sala din Stefan cel Mare, Dinamo vs Constanta, meciul doi! #doardinamobucuresti #dinamocampioanaromaniei

Publicată de Dinamo Bucuresti Handbal Club pe Miercuri, 15 mai 2019

4-0 pentru Dinamo

Dinamo a câștigat lejer, la final, 33-26, și a obținut a patra victorie în fața Constanței, din tot atâtea meciuri disputate, în acest sezon. "Câinii" se pregătesc deja de sărbătoare, ei urmând să câștige al patrulea titlu consecutiv dacă vor câștiga pe 22 mai, în Ștefan cel Mare. Se anunță o seară specială pentru fanii alb-roșiii, așa cum au fost toate în Liga Campionilor.

HCDS Constanța 26
Kevici 5, Cikovani 4, Buricea 4, Cutura 3, Nikolici 3, Malinovici 3, Mladenovici 2, Nistor 2. Antrenor: Zvonko Sundovski
Dinamo București 33
Bannour 14, Alouini 3, Gavriloaia 3, Komogorov 3, Mousavi 3, N. Negru 3, Descat 2, Savenco 1, Kuduz 1. Antrenor: Constantin Ștefan

„A fost al 4-lea meci cu Constanța în acest sezon și mereu am câtigat. Ne-am apărat foarte bine și am avut poartă bună. Nu s-a terminat însă, vor veni la București cu mai multă dorință. Dar noi suntem mai puternici”
Alireza Mousavi, pivot Dinamo

„Nu trebuie să ne bucurăm prea tare, nu e nimic jucat. Am luat o opțiune seriaosă pentru titlu, acum cred că avem 55% șanse, dar Constanța nu e o echipă pe care să nu o iei în seamă”Dan Savenco, căpitan Dinamo

„Nu ne-a ieșit nimic din ceea ce am pregătit. Ne-au dominat clar. Încercăm să învățăm din greșeli și să întoarcem rezultatul la București. Cred că ne stă în putere și să revenim la Constanța pentru jocul 3”
Laurențiu Toma, căpitan Dobrogea Sud

Vezi și:

CSM București-Potaissa Turda 24-29 // „Tigrii” n-au primit amânarea finalei mici din Liga Națională și au băgat copiii! A debutat și fiul lui Alexandru Dedu

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”