SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA CAMPIONILOR

VIDEO Dinamo, revenire senzațională în cel mai spectaculos meci al actualei ediții de Liga Campionilor » Final dramatic!

Ali Zein a venit în acest an de la Barcelona la Dinamo // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 22 septembrie 2022 21:27 / Actualizat joi, 22 septembrie 2022 21:35

GOG, campioana Danemarcei, și Dinamo, campioana României, au remizat, scor 38-38, în runda secundă a grupei A din Liga Campionilor la handbal masculin.

GOG și Dinamo au fost protagonistele celui mai spectaculos meci al actualei ediții din Liga Campionilor. Apărările au fost fragile și în ciuda unor intervenții deosebite în ambele porți, Thulin pentru gazde și Ghedbane pentru „dulăi”, totalul golurilor a ajuns la 76. În nicio partidă nu se mai marcase atât!

GOG - Dinamo, meci fantastic în Liga Campionilor

Desfășurarea a fost una imposibil de anticipat. GOG s-a desprins la 4 goluri în prima parte, apoi un time-out al lui Xavi Pascual a strâns diferența, 17-16 la pauză.

Debutul părții secunde a fost dezastruos „dulăi”. Danezii au profitat de erorile pe faza de construcție și au condus cu 6 goluri. S-a repetat scenariul din prima parte. Xavi Pascual a cerut timp de odihnă, sfaturile i-au fost ascultate, iar Dinamo a revenit uluitor.

Xavi Pascual, inspirație maximă

Ali Zein, starul adus de la Barcelona, a luat jocul pe cont propriu. A marcat din poziții incredibile, l-a angajat ideal pe Shebib, iar finalul a devenit unul dramatic. Dinamo a avut șansa victoriei în ultima secundă, dar aruncarea decisivă a fost căzută.

Cel mai bun marcator din tabăra lui Xavi Pascual a fost ucraineanul Andrii Akimenko, autor a 7 goluri. Au mai contribuit: Kukic (6), Ali Zein (5), Kasparek (5), Kuduz (4), Bokhan (4), Shebib (3), Silva (2), Gurbindo (1), Garcia (1).

Dinamo a obținut primul punct în grupa A. Pentru campionii României urmează o deplasare infernală, în Ungaria, cu Veszprem.

FINAL » GOG - Dinamo 38-38

Dinamo obține o remiză miraculoasă!
min. 59: Ali Zein aruncă devastator, direct în vinclu! 36-37
min. 58: Final dramatic.  Time-out cerut de Xavi Pascual. 36-36
min. 53: Kukic aruncă din extremă, iar Dinamo preia conducerea! 35-36
min. 51: Momente de grație pentru Ali Zein. Pasează ideal pentru Shebib, iar la acțiunea următoare își depășește în viteză un adversar și marchează. 34-33
min. 48: Ali Zein pătrunde și marchează fără probleme. Dinamo egalează! 31-31
min. 39: Pauza cerută de Pascual dă încă o dată roade! Kasparek marchează două goluri consecutive, Akimenko transformă un 7 metri, iar meciul se încinge. 27-25
min. 37: Xavi Pascual, nevoit să ceară rapid primul time-out al reprizei. 27-21
min. 34: Început slab de repriză pentru campionii României. Morten Olsen găsește o gaură mare în centrul defensivei și aruncă de la șold. 25-21

A început repriza secundă!

min. 30: Dinamo profită de dubla superioritate și încheie repriza la un singur gol în spate, 21-20.
min. 27: Akimenko aduce egalarea. E rândul danezilor să ceară timp de odihnă. 17-17
min. 21: Sfaturile lui Xavi Pascual au fost eficiente. Shebib, și Joao Silva, de două ori la rând, reduc diferența! 15-14
min. 19: Xavi Pascual cere timp de odihnă și are un discurs extrem de dur! Încearcă să-și trezească elevii. 15-11
min. 16: Două intervenții senzaționale ale lui Tobias Thulin, portarul lui GOG, în aceeași fază. 12-9

min. 15: Încă o minge pierdută pe construcție de dinamoviști. Jorgensen profită și punctează pe contraatac. 11-8
min. 10: Kuduz este eliminat timp de două minute. 7-6
min. 8: Bokhan e angajat ideal de Gurbindo. 5-6
min. 4: Gurbindo aruncă din fault și înscrie norocos. 2-3
min. 3: Kuduz aruncă senzațional, de la peste 10 metri. 1-2
A început partida!

Mai multe știri din handbal:

CSM București a făcut spectacol la Brest, chiar și cu Neagu în zi proastă » Punctaj maxim în grupa A din Liga Campionilor

Florentin Pera a anunțat lotul României pentru Turneul Carpați » Este prima acțiune a selecționerului la „cârma” naționalei feminine de handbal