SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM DE HANDBAL

Serbia visează la semifinale! Kiki Liscevic, centrul campioanei SCM Rm. Vâlcea, a adus victoria în fața Germaniei în ultima secundă, din aruncare de la 7 metri

Articol de GSP - Publicat luni, 09 decembrie 2019 11:07

Lovitură pentru Germania la Mondialul de la Kumamoto. Nemțoiacele aveau nevoie de victorie în disputa cu Serbia pentru a se apropia de semifinale, însă au cedat la ultima fază, scor 28-29.

Serbia, echipa care a venit cu 0 puncte în Main Round, făcuse deja o victimă, învingând Coreea de Sud cu 36-33.

Și plavele au început excelent în fața nemțoaicelor, portarul Katarina Tomasevic, pivotul Dragana Cvijic și centrul Kristina Liscevic ducând greul. Serbia a avut 12-7 și 19-17 la pauză. În partea a doua însă, Germania a jucat mai exact, a greșit mai puțin, și a preluat conducerea. A stat în față până în minutul 59, după care Serbia a marcat de două ori consecutiv și a „furat” victoria.

Kristina Liscevic, centrul de la SCM Rm. Vâlcea, a marcat cu mult sânge rece și Serbia păstrează șanse la semifinale, dacă va trece și de Danemarca, în ultimul joc. Sârboaicele stau însă și la mâna rezultatelor. Dragana Cvijic, pivotul lui CSM București, a fost însă cea mai bună jucătoare a echipei sale, marcând de 7 ori.

Germania e nevoită acum să învingă Norvegia în ultimul joc din grupă pentru a ajunge în semifinale. Altfel, echipa lui Henk Groener poate termina și pe locul 4 în grupă.