SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE  »  JOCURILE OLIMPICE

Pe ce loc se află România la capitolul medalii câștigate la Jocurile Olimpice » Diferența uriașă față de primul loc

Delegația României a obținut 3 medalii până acum la Jocurile Olimpice de la Tokyo +14   FOTO

Articol de GSP - Publicat miercuri, 28 iulie 2021 20:08 / Actualizat miercuri, 28 iulie 2021 20:46

Delegația României a reușit să câștige 3 medalii până acum la această ediție a Jocurilor Olimpice: aurul la dublu vâsle feminin și argint la patru rame masculin și spadă feminin.

În clasamentul pe medalii, România ocupă locul 19 după șase zile de concurs. Cu o medalie de aur și două de argint, România este între primele douăzeci de națiuni ale lumii, în urcare de douăzeci de poziții față de ziua precedentă.

Simona Radiș, 22 de ani, și Ancuța Bodnar, 22 de ani, au câștigat medalia de aur pentru România după o cursă perfectă la dublu vâsle feminin, au condus întrecerea încă de la început, distanțându-se constant de rivale pe durata celor 2.000 de metri.

Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari au terminat pe doi cursa de la patru rame masculin. „Tricolorii” au avut un final de cursă incredibil, recuperând spectaculos din diferența față de Australia. După 1500 de metri, România era la 2,64 secunde de primul loc, dar la final, diferența a fost una minimă, de trei zecimi de secundă.

Ana Maria Popescu a fost prima sportivă din delegația României care a adus o medalie de la Tokyo. Spadasina de 36 de ani a obținut argintul în urma înfrângerii  din finala probei feminine de spadă, 11-10, prin „tuşa de aur”, împotriva chinezoaicei Yiwen Sun.

Japonia, prima în clasamentul medaliilor

Șaizeci și două de națiuni și-au trecut în palmares distincții în această perioadă dintre care treizeci și cinci au în cont cel puțin un aur. Pe podium sunt Japonia cu un bilanț de 13-4-5, China cu 12-6-9 și SUA cu 11-11-9.