SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Gabriela Ruse, debut de vis la Australian Open: victorie rapidă cu Jasmine Paolini » Ce urmează pentru româncă

Gabriela Ruse // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 17 ianuarie 2022 09:32 / Actualizat luni, 17 ianuarie 2022 12:42

La prima participare la Australian Open, Gabriela Ruse (24 de ani, 82 WTA) a trecut în turul 1 de Jasmine Paolini (26 de ani, 52 WTA), scor 6-1, 6-3.

Românca a jucat foarte bine la Melbourne și s-a impus rapid, după un meci care a durat o oră și 10 minute.

Gabriela Ruse, victorie în turul 1 la Australian Open

Gabriela Ruse a început meciul câștigând pe serviciul adversarei, dar a fost egalată rapid. De la 1-1, jucătoarea noastră a evoluat excelent și nu i-a dat nicio șansă italiencei. A câștigat 5 game-uri la rând, 3 pe serviciul lui Paolini, și s-a impus în primul set cu 6-1.

Setul doi a fost mai echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 3-3, scor de la care Ruse a început să joace mai bine. A câștigat următoarele 3 game-uri și a obținut calificarea în turul secund.

2.15era cota lui Ruse pentru o victorie. Paolini avea o cotă de 1.70

În turul II de la Australian Open, Gabriela Ruse o va întâlni pe rusoaica Veronika Kudermetova (24 de ani, 32 WTA), care a trecut de Claire Liu, scor 6-4, 6-4. Partida Ruse – Kudermetova se va juca miercuri, organizatorii urmând să anunțe ora de start.

După acest succes, Ruse are asigurate 70 puncte WTA și un cec în valoare de 100.000 de dolari. Accederea în turul 2 reprezintă cel mai bun rezultat la un turneu de Grand Slam pentru Ruse. Ea a mai a ajuns în turul 1 la Roland Garros (2018 și 2019) și la US Open (2021).

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”