SPORTURI  »  TENIS  »  RETRAGERE

foto Cariera Serenei Williams, în cifre » 5 lucruri remarcabile după retragerea din tenis

Serena Williams/ foto Imago +40   FOTO
Serena Williams/ foto Imago

Articol de - Publicat sambata, 03 septembrie 2022 10:47 / Actualizat marti, 16 mai 2023 13:59

Serena Williams (40 de ani) s-a retras din tenis! Legendara jucătoare a pierdut cu Aija Tomljanovic (29 de ani, 46 WTA) la US Open (5-7, 7-6, 1-6) în ceea ce a reprezentat ultimul meci al carierei.

Legendara sportivă a jucat ultimul meci din carieră acasă, la US Open, adică exact la turneul unde câștiga primul titlu de Grand Slam din carieră, în 1999. Iată 5 cifre remarcabile la finalul unei cariere de 27 de ani:

1) 14 ani este vârsta debutului Serenei Williams în tenisul profesionist

Serena Williams debuta în circuitul WTA la 14 ani. În 1995, jucătoarea americană pierdea la turneul Challenge Bell, din Qebec (Canada), împotriva lui Annie Miller, clasată la acel moment pe locul 149. Atunci, tânăra Serena pierdea în mai puțin de o oră, cu scorul de 1-6, 1-6.

Legendara Serena Williams s-a retras din tenis! » Emoții și lacrimi după ultimul meci al carierei: „A fost o călătorie extraordinară. Îți mulțumesc, tată!”
US Open

2) 23 de Grand Slam-uri a câștigat Serena Williams

De-a lungul carierei, Serena a câștigat 23 de titluri de Mare Șlem. A fost doar la un trofeu de recordul legendarei Margaret Court, care a câștigat de 24 de ori.

Primul Grand Slam câștigat de Serena a fost US Open, în 1999. Au mai urmat alte 5 trofee la Flushing Madows. Cele mai multe astfel de trofee le are la Australian Open și Wimbledon, câte 7. La Roland Garros s-a impus de 3 ori.

Serena Williams, la Premiile Grammy 2024 / FOTO: Imago
+36 FOTO

3) 9 finale de Grand Slam a jucat Serena împotriva lui Venus Williams

Serena Williams și Venus, cele două surori care au crescut antrenându-se împreună, s-au întâlnit de 31 de ori în circuitul WTA, 9 dintre aceste meciuri fiind în finale de Mare Șlem. Serena s-a impus de 7 ori, iar Venus de două ori.

Din cele 31 de meciuri jucate în total, Serena s-a impus în 19 rânduri, restul de 12 partide fiind câștigate de Venus.

4) 94 de milioane de dolari a câștigat Serena Williams din tenis

Serena Williams este jucătoarea cu cei mai mulți bani câștigați exclusiv din tenis, 94 de milioane de dolari. Este urmată la mare distanță chiar de sora ei, Venus, cu 42 de milioane de dolari. Simona Halep este pe locul 3 în acest clasament, cu 40 de milioane de dolari.

+45 FOTO

5) 14 ani a boicotat Serena Indian Wells

În 2001, la Indian Wells, Serena Williams a câștigat turneul, dar a acuzat abuzurile rasiale ale publicului. Din acest motiv, ea nu participat la următoarele 14 ediții ale turneului. Ea a revenit la Indian Wells în 2015.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”