SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIA OPEN

SIMONA HALEP LA AUSTRALIAN OPEN // Furtună pe jumătatea de tablou a Simonei » Halep a scăpat de 3 rivale într-o zi

Articol de GSP - Publicat sambata, 25 ianuarie 2020 08:54

Simona Halep (28 de ani, 3 WTA) a trecut de kazaha Yulia Putintseva (38 WTA), scor 6-1, 6-4, și s-a calificat în optimile de finală de la Australian Open.

• Simona Halep va juca în optimile de finală cu belgianca Elise Mertens (17 WTA). Partida se va juca luni, la o oră ce urmează a fi stabilită de organizatori.

Karolina Pliskova (2 WTA), principalul cap de serie de pe jumătatea de tablou a Simonei Halep, a pierdut cu rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova (30 WTA), scor 6-7(4), 6-7(3), după două seturi maraton. Partida a stabilit și un record pentru actuala ediție a Australian Open, un game întins pe durata a 17 minute. Simona ar fi putut să o întâlnească pe Pliskova în semifinalele de la Melbourne.

+12 FOTO

Bencic a luat doar un game

Belinda Bencic (7 WTA), posibila adversară din „sferturi” pentru Simona, a suferit o umilință fără precedent în fața estonei Annet Kontaveit (31 WTA). Elvețianca a pierdut 0-6, 1-6, după doar 50 de minute de joc, într-o partidă în care Kontaveit a jucat perfect: a comis doar 7 erori neforțate, a lovit câștigător de 21 de ori și a avut un procentaj remarcabil al punctelor câștigate pe primul serviciu, 86%.

Elina Svitolina (5 WTA) nu a avut nicio replică în fața ibericei Garbine Muguruza (32 WTA). Ucraineanca a cedat 1-6, 2-6, într-o oră și 8 minute.

Adversarele lui Halep spre trofeu

• Optimi: Elise Mertens (17 WTA)
  • Sferturi: Annet Kontaveit (31 WTA) / Iga Swiatek (56 WTA)
  • Semifinale: Kerber (18 WTA) / Pavlyuchenkova (30 WTA) / Bertens (10 WTA) /Muguruza (32 WTA) / Diyas (73 WTA)

VIDEO // Ultimul punct din Halep - Putintseva

Rezumatul meciului

Vezi și:

SIMONA HALEP - YULIA PUTINTSEVA 6-1, 6-4 // VIDEO + FOTO Halep e în „optimi” la Australian Open, după o victorie fără emoții! Următoarea adversară