SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN 2020

SORANA CÎRSTEA - BARBORA STRYCOVA 6-2, 7-6 // FOTO Dominantă la debut! Sorana Cîrstea s-a calificat în turul secund, unde o va înfrunta pe senzația de 15 ani Cori Gauff

Articol de GSP - Publicat luni, 20 ianuarie 2020 08:54

Sorana Cîrstea (29 de ani, 74 WTA) a avansat în această dimineață în turul II al turneului de la Australian Open. Jucătoarea noastră a învins-o în două seturi pe Barbora Strycova (33 de ani, 34 WTA), scor 6-2, 7-6 (5).

Cîrstea a făcut un prim set extrem de solid, în care nu și-a pierdut serviciul nici măcar o dată și a fost extrem de activă la retur, reușind două break-uri. A fost 6-2 pentru Sorana, într-un set tranșat în 37 de minute.

Manșa secundă a fost mult mai echilibrată. Jucătoarea din Cehia a început mai bine, a condus cu 3-2 și break, dar Sorana a rămas concentrată și n-a scăpat partida din mâini.

Românca și-a recuperat break-ul și a trimis setul în tie-break, unde a fost jucătoarea mai puternică și s-a impus cu 7-5, terminând partida într-o oră și 44 de minute.

32de lovituri direct câștigătoare a reușit Sorana Cîrstea în meciul cu Strycova

Cori Gauff, următoarea adversară

Sorana Cîrstea o va înfrunta în următorul tur pe jucătoarea de 15 ani Cori „Coco” Gauff (67 WTA), care în această dimineață a învins-o din nou pe Venus Williams (39 de ani, 55 WTA), scor 7-6 (5), 6-3.

Gauff e una dintre marile speranțe ale tenisului american. La doar 15 ani, aceasta are deja un titlu WTA în palmares, dar și alte câteva victorii de prestigiu reușite în fața unor adversare importante.

Vezi și:

AUSTRALIAN OPEN 2020 // 5 mari teme de discuție la Melbourne: ce șanse are Simona Halep? Îl egalează Nadal pe Federer? + Cum afectează incendiile turneul?