FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL

Note GSP după FCSB - Farul » „A prins prea multe minute pentru fotbalul pe care l-a etalat!”. Doi jucători de nota 5 la roș-albaștri + cine a fost adevăratul „talisman” al lui Hagi

GSP a analizat prestațiile actorilor din derby-ul FCSB - Farul +25   FOTO
GSP a analizat prestațiile actorilor din derby-ul FCSB - Farul

Articol de - Publicat luni, 05 februarie 2024 22:15 / Actualizat luni, 05 februarie 2024 22:53

FCSB - FARUL. Cine a impresionat și cine a dezamăgit în derby-ul dintre liderul Superligii și campioana en titre, încheiat 1-1.

Cadou pentru Hagi » Farul salvează dramatic un punct cu FCSB, chiar în prelungiri! Cum arată clasamentul la vârful Superligii
FCSB - FARUL 1-1

Notele celor de la FCSB:

Târnovanu (6) » Întrebuințat rar, a fost „șomer” bună parte din meci. N-a fost departe să pareze penalty-ul lui Larie.

Valentin Crețu (6) » Neobosit, afișând o energie care trădează vârsta din buletin (35 de ani). Continuă să sfideze etichete și preconcepții, trăiește un „apus” frumos al carierei.

Ngezana (6) » Își merită din plin locul de titular, tot mai sigur, mereu dispus la tackling-uri. Chimia cu Dawa e remarcabilă.

Dawa (6) » Ușor absent la faza golului anulat al oaspeților. Și-a stricat seara cu faza din prelungiri, chiar dacă specialiștii au opinat că nu a fost penalty.

Radunovic (6) » Extrem de ofensiv în prima repriză, când a și apărut la finalizare. E de departe cel mai constant stânga din campionatul intern.

Lixandru (6) » Vorbim de o certitudine! Mijlocașul apare cu regularitate la FCSB în ultima perioadă, iar exprimarea lui nu dezamăgește. Respectă întocmai fișa postului.

Șut (6) » A prins zile mai inspirate, jocul nu i-a ieșit pe deplin la început, când a fost mai ezitant. Apoi, și-a intrat în ritm și a demonstrat de ce e titular incontestabil la FCSB.

Alhassan (7) » Pentru asta l-a adus Becali! Prestație pe gustul patronului: Alhassan a fost printre cei mai activi și dinamici oameni de la FCSB. Și-a încununat evoluția cu golul care a mișcat tabela.

Luis Phelipe (5) » Brazilianul s-a zbătut mult, a încercat să producă pericol din ambele benzi ale atacului, dar realizările n-au fost pe măsura efortului depus. A rămas la cabine la pauză.

Băluță (6) » Nu la fel de penetrant ca etapa trecută, însă armonia dintre el și coechipieri e tot mai vizibilă, pare că joacă de-o viață la FCSB. A irosit două ocazii în prima repriză, dar nu s-a lipit de gol.

Oct. Popescu (5) » A prins prea multe minute pentru fotbalul pe care l-a etalat! Tavi nu și-a regăsit nici acum forma așteptată de suporteri, a fost fie prea nervos, fie într-o vădită pană de idei. Înlocuit după 81 de minute, când își terminase de mult „combustibilul”.

FCSB - Farul, etapa #24
+21 FOTO

Au intrat pe parcurs:

Florinel Coman (6) » Își face toți baniI! Trimis în teren după pauză, deși nu se antrenase la capacitate maximă, a înviorat atacul roș-albaștrilor. El a „livrat” centrarea din care a rezultat golul. Și tot el putea aduce victoria.

Radaslavescu » a evoluat prea puțin

Ov. Popescu » a evoluat prea puțin

Miculescu » a evoluat prea puțin

Antrenor: Elias Charalambous (6)

Notele celor de la Farul:

Buzbuchi (7) » De departe omul primei reprize, a intervenit salvator în mai multe situații, blocându-i pe Băluță, Radunovic și mai ales pe Luis Phelipe, la marea ocazie a brazilianului. A devenit numărul unu la Farul și își respectă statutul, a fost elementul de siguranță al „marinarilor” în primele 45 de minute. Mascat la gol, a avut și în partea a doua a meciului câteva intervenții inspirate.

Dussaut (5) » Șters, total absent pe fază ofensivă.

M. Popescu (5) » Poartă și el parte din vină la golul lui Alhassan, n-a avut viteză de reacție la mingea care a „tăiat”, literalmente, întreaga defensivă a Farului. Plusul său? A scos penalty-ul controversat din care ai săi au egalat.

Larie (6) » Nu la fel de sigur ca-n alte dăți, însă din nou marcator pentru Farul. A transformat penalty-ul din prelugiri și a ajuns la șapte reușite stagionale. Remarcabil pentru un apărător.

Ganea (4) » N-a prins cea mai strălucită seară la revederea cu foștii coechipieri. S-a poziționat greșit și a intervenit inexplicabil la golul lui Baba Alhassan, marcat chiar de lângă el.

Vînă (5) » Încredere mare din partea lui Hagi, realizări prea mici. Cinci, cu indulgență.

Queiros (5) » N-a câștigat prea multe dueluri în linia mediană, plus că a sărit pe sub minge la centrarea de la gol.

R. Deaconu (5) » Din nou titular pentru Farul, un „decar” pe gustul lui Hagi, dar care n-a rupta gura târgului contra FCSB-ului.

Rivaldinho (5) » Joc modest pentru fiul acționarului Rivaldo.

L. Munteanu (6) » Dă mereu impresia că poate mai mult, dar nivelul afișat cu FCSB e mult sub cel din sezonul trecut.

Budescu (5) » Prea puțin fotbal pentru potențialul din dotare. Aproape inexistent în prima repriză, în care a irosit un contraatac promițător în minutele de start ale partidei și a mai contat o dată, printr-un voleu de la distanță. Repriza secundă nu l-a mai prins în teren.

+21 FOTO

Grameni (6) » Farul a arătat mai bine cu el în teren.

Grigoryan (5) » Insuficient de limpede, n-a adus plusul dorit.

Nedelcu (6) » A venit cu un plus de siguranță după ce l-a înlocuit pe Queiros. Fără trac împotriva fostei echipe.

Boli (6) » A intrat în locul lui Cristi Ganea, iar defensiva Farului a căpătat un plus de siguranță. Experiența lui se simte, e greu de contestat, deși nu mai e la prima tinerețe.

I. Cojocaru » a evoluat prea puțin

Antrenor: Gheorghe Hagi (6)

Arbitru: Horațiu Feșnic (4) Asistenți: Sebastian Gheorghe (5), Daniel Mitruți (5)

VIDEO FCSB - Farul. Galeria bucureștenilor i-a cântat „la mulți ani” lui Gică Hagi. „Regele” a împlinit azi 59 de ani

VIDEO Gică Hagi, declarații-șoc pentru fotbalul românesc: „O iau pe urmele lui Klopp! Am muncit 14 ani, nu mai pot”

Îi dă șah-mat lui Becali! Fotbalistul care a costat o avere vrea să plece GRATIS de la FCSB