INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Osasuna - Real Madrid 2-4 » Șase goluri pe „El Sadar”, iar liderul așteaptă replica dinspre Girona și Barcelona

Osasuna - Real Madrid // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat sambata, 16 martie 2024 19:06 / Actualizat sambata, 16 martie 2024 19:13

Real Madrid a învins-o pe Osasuna în etapa 29 din La Liga, scor 4-2.

Programul și rezultatele etapei 29 din La Liga

Victorie de control pentru Real Madrid la Pamplona, teren unde „albii” câștigaseră 4 dintre precedentele 5 partide.

Vinicius a modificat tabela după numai 4 minute de la fluierul de start, profitând de neglijența lui Catena. Brazilianul i-a furat mingea adversarului și a finalizat cu sânge rece.

Replica nu s-a lăsat așteptată, pentru că Ante Budimir a egalat la numai 3 minute distanță, după o serie de inexactități în apărarea oaspeților.

Golul de 1-1 nu a schimbat însă cursul jocului, Real Madrid fiind în continuare în control. Dani Carvajal a înscris cu exteriorul în minutul 18, Brahim Diaz ('61) și Vinicius ('64), amândoi pe contraatac, au dus scorul la 1-4. Iker Munoz, în primul minut la prelungirilor, a închis tabela la 2-4, șut printre picioarele lui Lunin.

Au existat și alte mari ocazii, două dintre ele aparținându-i lui Rodrygo, o bară a lui Arda Guler cu o execuție de la mijlocul terenului, dar și un gol anulat, semnat de Lucas Vazquez, într-o seară pozitivă pentru Real Madrid.

Liderul din La Liga are acum 72 de puncte și așteaptă replica locului 2, Girona (62 de puncte), și a Barcelonei, 61 de puncte. Girona are meci astăzi, deplasare cu Getafe, Barcelona duminică, la Madrid, cu Atletico.

FINAL » Osasuna - Real Madrid 2-4

Osasuna - Real Madrid, echipe de start:

OSASUNA (3-5-2): S. Herrera - U. Garcia, Catena, Herrando - Areso, Moncayola, Torro, M. Gomez, Mojica - Budimir, Arnaiz
Rezerve: P. Valencia, A. Fernandez - Arguibide, J. Cruz, Ruben Garcia, Raul Garcia, Ibanez, Munoz, Osambela
Antrenor: Jagoba Arrasate

REAL MADRID (4-3-3): Lunin - Carvajal, Tchouameni, Rudiger, Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - B. Diaz - Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Kepa, Fran - Nacho, F. Garcia, Guler, Vazquez, Modric
Antrenor: Carlo Ancelotti