INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID- CELTA

Real Madrid, victorie fără emoții în La Liga » Asensio a fost omul meciului

Real Madrid – Celta Vigo, în etapa #30 din La Liga. Foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 22 aprilie 2023 23:59 / Actualizat duminica, 23 aprilie 2023 00:03

Real Madrid a câștigat cu Celta Vigo, scor 2-0, în etapa #30 din La Liga.

„Nu-i faci asta lui Hagi” » Dan Petrescu i-a șocat până și pe comentatori după Farul - CFR Cluj
FARUL - CFR CLUJ 1-0

Real Madrid a deschis scorul în minutul 41, în urma unei faze în viteză. Ceballos i-a psat pe culoar lui Vinicius, brazilianul a intrat în care, apoi a centrat. Pe 11 metri a apărut Asensio, care a trimis cu stângul în vinclu, la colțul lung.

Spaniolul a contribuit și la golul doi al madrilenilor. A executat un corner în centrul careului, Militao a venit fără marcaj și a trimis fără emoții în plasă. Real Madrid a avut posesia și a controlat jocul, însă era aproape să primească gol în minutul 78. Courtois a scos incredibil în fața lui Iago Aspas și a păstrat poarta intactă.

Clasamentul în La Liga

Real Madrid s-a apropiat la 8 puncte de iderul Barcelona, cu un meci în plus. Catalanii au derby cu Atletico Madrid, duminică de la ora 22:00.

FINAL. Real Madrid – Celta Vigo 2-0

• Click AICI pentru statistici
  • A marcat: Asensio ('42), Militao ('48)

Real Madrid – Celta Vigo, echipe de start:

Real Madrid (4-3-3): Courtois - Carvajal, Militao, Rudiger, Camavinga - Valverde, Tchouameni, Ceballos - Asensio, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Celta Vigo:  Villar - K. Vazquez, Tapia, Nunez, Galan - Solari, Beltran, Veiga, De La Torre - Seferovic, Aspas
Antrenor: Carlos Carvalhal

Stadion: Santiago Bernabeu
Arbitru: Mateu Lahoz

Angers - PSG 1-2, în runda #32 din Ligue 1 » Victorie pentru parizieni pe terenul „lanternei roșii”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”