INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ATLETICO MADRID - BETIS 2-1

FOTO Nebunie la Atletico Madrid - Betis: portarul a intrat în istorie în nici 20 de minute! » Autogolul a fost doar începutul

Rui Silva, foto: Imago Images +11   FOTO
Rui Silva, foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 03 martie 2024 19:03 / Actualizat duminica, 03 martie 2024 19:47

Rui Silva (30 de ani), portarul lui Betis, a intrat în istorie după prestația avută în partida Atletico Madrid - Betis 2-1, din La Liga. Portughezul s-a remarcat în trei momente-cheie, două negative și unul pozitiv pentru echipa lui.

Atletico Madrid și Betis s-au întâlnit în etapa #27 din La Liga, iar portarul lui Betis s-a evidențiat la cele două goluri înscrise de trupa lui Diego Simeone, acolo unde evoluează portarul Horațiu Moldovan (26 de ani), lăsat pe banca de rezerve.

Imaginile weekendului în Europa: liderul ultrașilor i-a aliniat pe antrenor și jucători pe gazon, după umilitorul 0-6!
BUNDESLIGA

Rui Silva, autogol, penalty comis și apărat, totul în decurs de 20 de minute

portarul lui Betis a scris istorie, sursa: Twitter
+7 FOTO

Atletico Madrid a deschis scorul în minutul 8 al meciului cu Betis, după o fază extrem de rapidă, care s-a finalizat cu autogolul portarului de la Betis. O centrare în careu a provocat haos în apărarea oaspeților, iar Rui Silva și-a deviat mingea în poartă.

În minutul 25, l-a faultat pe Morata în careu, iar arbitrul Cesar Soto Grado a dictat lovitură de la 11 metri. După ce a fost „demon”, portarul lui Betis s-a transformat în „înger” și a apărat penalty-ul executat de același Morata.

Așadar, portarul lui Betis a intrat în istoria La Liga după evenimentele petrecute din minutul 8 până în minutul 28. El a devenit primul portar al alb-verzilor care și-a dat autogol, a făcut un penalty și l-a apărat, toate evenimentele petrecându-se în același meci.

Rui Silva are 17 meciuri în acest sezon pentru Betis, în toate competițiile. Goalkeeperul portughez este la al treilea sezon în tricoul lui Betis, fiind cotat de site-ul Transfermarkt la 15 milioane de euro.

Morata s-a revanșat și a marcat cel de-al doilea gol pentru Atletico în minutul 44. Betis a redus din diferență prin William Carvalho (31 de ani).

Betis l-a dorit pe Moldovan în această iarnă, iar românul putea fi coleg cu Rui Silva.

În cele din urmă, fostul portar de la Rapid a ales-o pe Atletico Madrid, acolo unde este rezerva lui Oblak.

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

De necrezut! Erling Haaland, autorul „celei mai diabolice ratări din istorie”: „Incredibil, n-am mai văzut la acest nivel!”