INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA - BRAZILIA 3-3

Spania și Brazilia se întâlnesc ACUM, într-un meci amical care se dispută pe stadionul Santiago Bernabeu. +9   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 27 martie 2024 00:29 / Actualizat miercuri, 27 martie 2024 09:58

Spania și Brazilia au remizat, scor 3-3, într-un meci în care cei doi granzi au pregătit turneele finale la care vor lua parte în vară. Ibericii vor merge la Euro 2024, în timp ce Selecao va ataca Copa America.

Meciul de pe „Santiago Bernabeu” a fost unul extrem de spectaculos. Spaniolii au deschis rapid scorul, după doar 12 minute, după ce arbitrul Antonio Nobre a dictat penalty la duelul dintre Lamine Yamal și Gomes

Spania - Brazilia, amical pe Santiago Bernabeu // foto: Getty Images
Spania - Brazilia, amical pe Santiago Bernabeu // foto: Imago Images
+5 FOTO

În minutul 36, Dani Olmo a fost servit perfect de adolescentul Yamal, a driblat 3 adversari și a marcat cu un șut superb.

Brazilienii au redus din diferență chiar înaintea pauzei. Rodrygo a marcat, după ce a primit o pasă de la portarul advers. Sud-americanii au făcut 2-2 prin Endrick, puștiul care tocmai marcase primul gol pentru Selecao în meciul cu Anglia.

Ibericii au trecut din nou în avantaj pe final. Carvajal a fost faultat în careu de Pereira, iar „centralul” a dictat penalty. Rodri a reușit „dubla”, iar victoria Spaniei părea sigură. Doar că, același Antonio Nobre arătat punctul cu var și în careul advers. Paqueta a marcat, obținând un egal care părea la un moment dat nesperat.

FINAL. Spania - Brazilia 3-3

Spania - Brazilia, echipele de start

Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Ruiz, Rodri - Yamal, Olmo, N. Williams - Morata
Rezerve: Remiro, Baena, Cubarsi, Grimaldo, Joselu, Merino, Moreno, Navas, Oyarzabal, Porro, Raya, Sancet, Sarabia, Vivian, Zubimendi
Antrenor: Luis de la Fuente

Brazilia: Bento - Danilo, Bruno, Beraldo, Wendell - Paqueta, Guimaraes, Gomes - Vinicius, Rodrygo, Raphinha
Rezerve: Rafael, Leo Jardim, Andre, Ayrton, Bremer, Cauto, Douglas Ruiz, Endrick, Galeno, Murillo, Maia, Pereira, Richarlison, Savio
Antrenor: Dorival Junior

VIDEO. GSP E LA MADRID. Echipa naţională a României a ajuns în Spania, pentru amicalul cu selecţionata Columbiei

A cerut, în direct, 4 transferuri la FCSB: „Pe aceste posturi aș aduce jucători”