INTERNATIONAL  »  EUROPA LEAGUE  »  GALATASARAY - BARCELONA

foto Cicâldău și Moruțan, OUT din Europa » Barcelona se impune cu mari emoții și se califică în sferturile UEL. Cicâldău a dat o pasă decisivă

Galatasaray - Barcelona, retur de foc în „optimile” Europa League
Galatasaray - Barcelona, retur de foc în „optimile” Europa League Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 17 martie 2022 21:45 / Actualizat vineri, 18 martie 2022 00:42

Barcelona s-a calificat în „sferturile” de finală ale Europa League, după ce a învins-o în returul din Turcia pe Galatasaray, scor 2-1.

Barcelona, anunț oficial » 280 de milioane de euro pentru o schimbare istorică
Barcelona

Sub privirile lui Gică Popescu și Gică Hagi, aflați în tribune, Galatasaray a început în forță returul cu Barcelona. Bafetimbi Gomis a ratat primul, atacantul francez a trimis din poziție excelentă în blocajul lui Jordi Alba (10). Catalanii au replicat prin Frenkie de Jong, Scăpat singur cu portarul, olandezul a trimis puțin pe lângă (10).

Stadionul a erupt în minutul 28 când Galatasaray a reușit să deschidă scorul. Alexandru Cicâldău a centrat perfect din corner, iar Marcao îi aducea pe turci în avantaj. Barcelona s-a trezit la viață și a reușit să egaleze în urma unei faze superbe a lui Pedri, care a ridiculizat doi adversari și a marcat fără emoții.

În ultimul minut din prima repriză, catalanii puteau trece în avantaj, dar lovitura de cap a lui Aubameyang a picat pe transversală. Aubameyang a reușit totuși să marcheze la finalul unei faze în care catalanii s-au întrecut în ratări.

+4 FOTO

Busquets din voleu, apoi Ferran Torres au fost blocați de portarul Pena, mingea a sărit la de Jong, care a i-a recentrat-o gabonezului, vârful Barcelonei reușind să marcheze.

Galatasaray putea egala în minutul 60, dar șutul violent al lui Van Aanholt a trecut puțin peste vinclul porții lui Ter Stegen.

Pe final de meci, Jordi Alba a fost lovit de obiecte din tribună, în timp ce arunca de la margine. Spaniolul a trimis nervos o minge spre spectatori, iar jocul a fost întrerupt pentru puțin timp. Alba a încasat un cartonaș galben.

Catalanii au reușit să țină de scor și s-au calificat în sferturile de finală ale Europa League.

Galatasaray - Barcelona » Echipele de start

Galatasaray: Pena - Boey, Nelsson, Marcao, van Aanholt - Berkan, Taylan, Cicâldău - Kerem, Babel, Gomis
Rezerve: Muslera, Cipe - Ozturk, Mohamed, Pulgar, Bayram, Moruțan, Arslan, Alper Yilmaz, Kilic, Dervisoglu
Antrenor: Domenec Torrent

Barcelona: Ter Stegen - Dest, Pique, Garcia, Alba - Busquets, Pedri, Frenkie De Jong - Ferran Torres, Adama Traore, Aubameyang
Rezerve: Neto, Tenas - Araujo, Puig, Dembele, Depay, Braithwaite, Lenglet, L. de Jong, Mingueza, Nico, Gavi
Antrenor: Xavi

Stadion: Ali Sami Yen Spor Kompleksi (Istanbul)
Arbitru: Daniele Orsato (Italia)

Centrarea din corner a lui Cicâldău, la golul lui Marcao:

+3 FOTO

Atmosferă de senzație pe Ali Sami Yen:

Gică Hagi și Gică Popescu, în tribune la Galatasaray - Barcelona

🔝 Managerul tehnic Gheorghe Hagi și președintele clubului nostru, Gheorghe Popescu, prezenţi la partida dintre Galatasaray și Barcelona, în optimile UEFA Europa League. 📸 Gheorghe Popescu

Publicată de Farul Constanța pe Joi, 17 martie 2022

Gică Hagi (57 de ani) și Gică Popescu (54), foști jucători emblematici la Galatasaray și Barcelona, au asistat la duelul decisiv dintre cele două formații din Europa League.

Hagi și Popescu au fost invitați să participe la Galatasaray - Barcelona de gruparea turcă. Le-a fost trimis și un avion privat:

La partida tur, doar Alex Cicâldău a fost folosit de antrenorul spaniol, fiind introdus pe teren în minutul 79, în timp ce Moruțan a rămas tot meciul pe bancă.

VIDEO. Fotbaliști care au jucat atât la Barcelona, cât și la Galatasaray:

Citește alte știri din fotbalul internațional:

O nouă explicație pentru eșecul lui Moruțan la Galatasaray: „De aici pleacă totul! Te duci așa la un club mare?”
Galatasaray
Messi și Ronaldo au declanșat un scandal în Anglia » Dialog halucinant: „Te-am văzut atârnând de șortul lui Cristiano”
CONTRE

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”