INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  REAL MADRID - MANCHESTER CITY

Alegerea surprinzătoare a celor de la UEFA » Cine a fost omul meciului Real Madrid - Manchester City

În prim plan: Thibaut Courtois (29 ani)
În prim plan: Thibaut Courtois (29 ani) Foto: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 05 mai 2022 10:41 / Actualizat joi, 05 mai 2022 11:04

Real Madrid a revenit nesperat în meciul retur cu Manchester City și s-a calificat în finala Ligii Campionilor, scor 3-1, 6-5 la general. Surprinzător, omul meciului declarat de UEFA nu a fost unul dintre fotbaliștii de atac ai madrilenilor, ci goalkeeper-ul Thibaut Courtois (29 ani).

• Real Madrid o va întâlni pe Liverpool în marea finală de la Paris, de pe Stade de France, programată pe 28 mai.

După reușita lui Mahrez (73), „cetățenii” conduceau cu 5-3 la general și păreau siguri de calificarea în marea finală. În minutul 90 însă, Rodrygo a egalat, pentru ca tot el, câteva momente mai târziu, să trimită meciul în prelungiri. Acolo, Karim Benzema a rezolvat problema calificării, transformând fără emoții un penalty tot de el obținut.

Mesajul fiului lui Pep Guardiola după eliminarea lui Manchester City din Champions League: „Să nu te schimbi niciodată”
REAL MADRID - MANCHESTER CITY 3-1 (6-5 LA GENERAL)

Thibaut Courtois, declarat omul meciului Real Madrid - Manchester City

Cu un Real care s-a apărat mult mai bine decât la meciul tur de pe Etihad, Thibaut Courtois a strălucit în poarta madrilenilor. Belgianul și-a salvat echipa în mai multe rânduri, oferind siguranță coechipierilor. Ca urmare, cei de la UEFA i-au oferit lui titlul de „Man of the Match”.

„Acest club este capabil de absolut orice. Am continuat să sperăm până în ultimul minut și am făcut imposibilul posibil. Știam că suntem într-o formă mai bună în momentul în care am intrat în prelungiri. Din păcate, nu am fost foarte inspirați în fața porții, am ratat mai multe ocazii, însă primul gol ne-a dat speranța că putem să întoarcem scorul.

Am eliminat foarte multe echipe bune pe parcurs: PSG, Chelsea, Manchester City. Abia așteptăm să jucam finala. Când Real Madrid ajunge în ultimul act, fiți convinși că este acolo pentru a câștiga”, a declarat Thibaut Courtois, omul meciului la returul de pe „Bernabeu”.

Rodrygo, declarație de dragoste pentru Real Madrid: „Când îmbraci acest tricou, e imposibil să te dai bătut”

Guardiola, năucit de reacția fantastică a lui Real Madrid: „Acea senzație de a fi atât de aproape”

A luat parte la un moment istoric în fotbalul românesc, acum lucrează pe TIR în Germania: „Patronii sunt foarte faini! Mai stau un an și mă întorc acasă”

„Traduceri avem?” » Cum se comportă „Hagi” Luțu la cursurile de director sportiv: „E disperat!”