INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  EMIRATE

VIDEO Meci de coșmar pentru Olăroiu! Umilit în Supercupa Emiratelor » În minutul 32, românul avea 2-0, apoi a luat gol după gol

Cosmin Olăroiu

Articol de - Publicat vineri, 29 decembrie 2023 20:16 / Actualizat sambata, 30 decembrie 2023 11:55

Cosmin Olăroiu a ratat șansa de a cuceri trofeul cu numărul 20 în Asia, după ce a pierdut Supercupa Emiratelor Arabe Unite în fața lui Al-Ahli Dubai, scor 2-6.

Echipa lui Olăroiu a început tare meciul, deschizând scorul în minutul 8 prin Camara. În minutul 26, Marega, fostul atacant al lui FC Porto, a dublat avantajul echipei lui Olăroiu și meciul părea doar o formalitate.

În minutul 32, fundașul dreapta al lui Olăroiu, Salim Ali, a primit un cartonaș roșu direct după ce a oprit cu mâna un balon care urma să intre în poarta sa. Cartabia a transformat fără emoții lovitura de pedeapsă și i-a readus în meci pe cei de la Al Ahli. Același Cartabia a restabilit egalitatea în minutul 43, dar echipa lui Olăroiu a mai încasat un gol în minutul 5 al prelungirilor primei reprize, de data aceasta de la Al Ghassani.

Olăroiu a făcut 3 schimbări la pauză, însă n-a putut întoarce rezultatul. Mateusao a dus scorul la 4-2 în minutul 68, iar speranțele lui Cosmin Olăroiu s-au năruit complet în minutul 79, când Suhail a marcat golul 5. În minutul 88, brazilianul Yuri a închis tabela pentru un rușinos 6-2! Echipa lui Olăroiu a încheiat în 9 jucători partida, după ce Caio a fost eliminat în prelungiri.

Final de an dezamăgitor pentru Olăroiu

Olăroiu are parte de un sfârșit de an cu rezultate dezamăgitoare. Mai întâi a fost eliminat din sferturile Cupei Ligii de Ittihad Kalba, apoi a părăsit Liga Campionilor Asiei încă din faza grupelor, deși era pe primul loc după 4 runde!

Campionatul l-a încheiat cu două egaluri, care o găsesc pe Sharjah pe locul 4 după 12 runde, la 8 puncte de liderul Al Wasl. Înfrângerea din Supercupă e ultimul meci al anului pentru echipa lui Olăroiu, care va reveni pe teren abia la jumătatea lunii februarie.

Al-Ahli Dubai - Al Sharjah 6-2

• Au marcat: Cartabia '36, '43, Al Ghassani '45+5, Mateusao '68, Suhail '79, Yuri '88 / Camara '9, Marega '26

Al-Ahli Dubai - Al Sharjah, echipele de start:

Al-Ahli Dubai (4-4-2): Hamza - Jamil, Marzooq, Renan, Suhail - Al Ghassani, Cartabia, Ahmed, Ganiev - Mateusao, Guilherme
Rezerve: Al Hosani, Al Naqbi, da Cruz, Hussain, Jaber, Juma, Khamis, Suleiman, Yuri
Antrenor: Marko Nicolic

Al-Sharjah (4-3-3): Al Hosani - Salim Ali, Juma, Katinic, Barbosa Meloni - Luanzinho, Pjanic, Rashid - Camara, Marega, Caio
Rezerve: Bawazir, Ben Larbi, Bin Habib, Khaled Ebraheim, Manolas, Saleh, Sultan, Suroor, Tagliabue
Antrenor: Cosmin Olăroiu

Cosmin Olăroiu, rezultate istorice în fotbalul din Golf

Cosmin Olăroiu are în palmares 19 trofee cucerite în Asia, dintre care 18 în zona Golfului:

• Al Hilal (Arabia Saudită): un titlu (2008) și două Cupe ale Prințului (2008, 2009)
  • Al Sadd (Qatar): o Cupă a Qatarului (2010)
  • Al Ain (Emirate): două titluri (2012, 2013) și o Supercupă (2012)
  • Al Ahli (Emirate): două titluri (2014, 2016), două Cupe ale Ligii (2014, 2017), trei Supercupe (2013, 2014, 2016) și o finală în Liga Campionilor Asiei (2015)
  • Jiangsu Suning (China): titlul (2020)
  • Al Sharjah (Emirate): Cupa Președintelui (2022), Supercupa (2023), Cupa Președintelui (2023), Cupa Ligii (2023).

VIDEO. Cosmin Olăroiu: „Gigi Becali nu-ți impune să faci, doar ți-o spune în așa fel încât tu să înțelegi că trebuie să faci lucrul ăla”