Comentarii (17)
francescoli1974
francescoli1974  •  25 Septembrie 2023, 13:03

Ce înseamnă asta,prelungiri la reprize discreționar, fără număr?Faceți atunci 2 reprize de 55 min fiecare și nu mai contabilizati toate ***,meciul începe în min 1 și se termină în min 110 și știi o treabă indiferent de ce fac ăia pe teren .Altfel nu ajungem nicăieri.

jean_gabin
jean_gabin  •  22 Septembrie 2023, 10:46

Ioane asta cu linsajul este o poanta foarte buna dar nesarata. De cand expunerea adevarului a devenit linsaj si asta este si parerea altora ori numai a ta…

ionmaria010540
ionmaria010540  •  21 Septembrie 2023, 23:14

Domnilor, cand are de gand GSP sa inceteze linșajul lui Kovacs Istvan?

jean_gabin
jean_gabin  •  21 Septembrie 2023, 22:09

Doua reprize a cate 30 de minute joc efectiv se anunta solutia pentru viitor. Si asa o sa mai apara doi arbitri -cronometrori adica vor fi 8 cu cei din camera VAR pentru fiecare meci. Inca o cheltuiala pentru cluburi.

donqhot
donqhot  •  21 Septembrie 2023, 20:50

in mod sigur se va ajunge la timp efectiv de joc, cu probabil 2 reprize a cate 30 sau 35 minute de joc efectiv.

birdibel
birdibel  •  21 Septembrie 2023, 19:39

Ceea ce deosebește fotbalul de oricare alt joc cu mingea este expresia “a trage de timp.” Așa cum suna, expresia definește fotbalul ca un sport de golani. Dacă ai pune ceasul pe ei ai constata ca din 90 de minute se joaca efectiv maximum 50. Restul sint tragere de timp, devenita o arta (suburbana) de a sta in joc când ești in corzi. Jucătorii de fotbal sunt condiționați mental sa tragă de timp când e nevoie. Nimeni nu vrea meciuri de 4 ore, dar dacă cel care se preface știe ca se adauga 7-8 minute in fiecare repriza, automat, poate se ridica mai repede din iarba iar portarului nu-i mai trebuie 3 minute sa repună mingea in joc. Bravo Collina!

danglumetu
danglumetu  •  21 Septembrie 2023, 19:21

de ce baschet si nu handbal???

cita
cita  •  21 Septembrie 2023, 18:38

.....continuare: ori încercăm să dăm un gol ca să avem șansa prelungirilor și eventual a penalty-urilor de departajare intr-un meci decisiv, ori să salvăm la limită o calificare "in extremis" la vreun campionat european sau mondial, ori să egalam acasă la ei o echipă mai bună, vezi cazul recent cu Elveția. Și chestia cu "oboseala" jucătorilor nu stă în picioare, păi nu sunt pregătiți fizic și psihic să facă față unor eventuale prelungiri? 11m? Aci cu oboseala nu prea sunt de acord, asta-i singura lor profesie și tre să o facă perfect în max de timp prevăzut în regulamente! Pt asta se pregătesc! Nu lucrează în schimburi la fabrica, și nici pe șantier!

jean_gabin
jean_gabin  •  21 Septembrie 2023, 18:29

Excelenta afirmatia lui @ fabulos. Scurta si la obiect. Lipseste doar cuvantul FCSB.

cita
cita  •  21 Septembrie 2023, 18:29

E discutabil în privința prelungirii meciurilor de fotbal. Și depinde din ce "unghi" privești situația. De pildă, nu-s puține cazurile când ne rugam să se acorde cât mai multe minute, zic de meciurile Naționalei, ca să avem timp să întoarcem în ceasul al doisprezecelea un rezultat final ce se anunța defavorabil nouă! Voi continua.....