SPORTURI  »  HANDBAL  »  ESBJERG - CSM BUCUREȘTI 27-27

Final teribil: EGAL în Esbjerg – CSM București, 27-27, și fetele sunt ELIMINATE » Aveam nevoie de doar un gol!

Articol de GSP - Publicat duminica, 08 mai 2022 17:02 / Actualizat duminica, 08 mai 2022 19:52

După înfrângerea din tur, 25-26, CSM București a terminat la egalitate în returul cu Esbjerg, 27-27, în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin, și a ratat calificarea în Final Four.

Pentru a fi prezentă la turneul final de la Budapesta, CSM București trebuia s-o învingă pe Esbjerg la minimum două goluri diferență sau orice victorie la un gol, cu mai mult de 26 de puncte marcate, însă elevele lui Adrian Vasile nu au putut trece de daneze.

CSM București, eliminată din Liga Campionilor de Esbjerg

Danezele au început mai bine, au condus cu 4-2, dar „tigroaicele” au revenit. Jocul a fost unul echilibrat, ambele echipele alternat la conducere, dar în finalul primei părți, CSM București a preluat conducerea.

La pauză, CSM București a condus cu 14-12, scor care asigura calificarea în Final Four.

CSM București, repriză de coșmar cu Esbjerg

Danezele au jucat mai bine în startul reprizei secunde și au reușit să topească diferența.  De la 19-19, CSM București nu a mai putut ține pasul cu danezele.  Esbjerg a condus chiar și la 4 goluri goluri diferență, 25-21, moment în danezele au luat piciorul de pe accelerație.

În final, CSM București a revenit de la 27-25 și a egalat la ultima fază. „Tigroaicele” mai aveau nevoie de un gol pentru calificarea în Final Four, pierzând din nou la limită, ca și în sezonul trecut.

A fost un joc de o calitate atât de bună încât nu a fost nevoie decât de câteva momente de rătăcire pentru a aluneca pe tobogan. Esbjerg are multă calitate și a profitat imediat de aceste momente ale noastre. Au fost câteva faze în care nu am reușit să ne apărăm cum trebuie, în care nici nu am putut înscrie, am ratat.

Și atunci le-am băgat în joc. E greu de crezut că linia dintre succes și insucces e atât de subțire... Nu e drept, dar ăsta e sportul, felicit echipa adversă și-i urez multă baftă la Final Four. Vom reveni mai puternici în sezonul viitor al Ligii Campionilor!

• min. 2. CSM a irosit șansa de a deschide scorul. Cristina Neagu a ratat o aruncare de la 7 metri
  • min.1. Start de meci: danezele beneficiază de primul atac.

Dinamo e condamnată la retrogradare! Nici victoria cu UTA nu îi asigură barajul » Toate CALCULELE: de ce rezultate indirecte au nevoie „câinii”

În 1987 termina în fața lui Hagi în cursa pentru Balonul de Aur, acum e agent imobiliar » Și-a schimbat și look-ul: „Samuraiul a plecat în vacanță!”