FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  TURUL 4

Cupa României » Echipele calificate în „16”-imi. Nume mari, OUT din competiție

Miercuri au fost programate 11 meciuri din turul cu numărul 4 al Cupei României. +12   FOTO

Articol de GSP - Publicat marti, 20 octombrie 2020 11:21 / Actualizat miercuri, 21 octombrie 2020 17:18

Echipele calificate în „16”-imi din turul 4: Progresul Spartac, Ripensia Timișoara, FC U Craiova 1948, Turris, Chiajna, Dunărea Călărași, Gloria Buzău, Hușana Huși, Ceahlăul, U Cluj, ASU Poli Timișoara, Csikszereda, Viitorul Tg. Jiu, Petrolul, Sânmartin și Farul.

• Viitorul Dăeşti – Viitorul Tg. Jiu 1-2
  • Axiopolis Cernavodă - Farul Constanța 0-0 (1-1 după prelungiri, 3-5 la penalty-uri)

Meciurile de marți:

• CSM Slatina - Turris 0-0 (8-9 la pen.)
  • Filiași - U Craiova 1948 0-4 (R. Răducanu 9, 29, Bălan 76, Ciolacu 84)
  • Șoimii Lipova - Ripensia Timișoara 0-1 (Sîrbu 32-pen.)
  • Progresul Spartac - Rapid 3-2 d. prel. (Cîrlig 12, Grigore 37, Milea 120/Dulca 32, Ad. Bălan 44-pen.)

Rapid, OUT din Cupa României!

Rapid a fost eliminată dramatic de Progresul Spartac, în prelungiri. După 90 de minute, scorul a fost egal 2-2. Când meciul părea că se îndreaptă spre penalty-uri, echipa din Liga 3 a dat lovitura, chiar în minutul 120, marcând prin Milea golul calificării.

• Au marcat: Cîrlig 12, Grigore 37, MIlea 120 / Dulca 32, Ad. Bălan 44-pen

Progresul Spartac: Voican - Alexandrescu, Petruț, Dănilă, Eugen Lixandru, Silvian, A. Grigore, Petcu, Milea, Cîrlig, I. Mihai
Rezerve: Jipa, R. Eduard, Cazaciuc, Ditu, Brocea, Stroe, Ohaci, Pancisin, Jianu

Rapid: Tătaru - Voicu, Nastos, Dandea, Goge, R. Costin, Sefer, Fica, Dulca, D. Benzar, Bălan
Rezerve: Ciuculescu, Leasă, Manole, Gogan, Jorza, Ghineț, Drăghiceanu, Țîră, Pop

+8 FOTO

Slatina - Turris: nu se mai terminau penalty-urile!

Turris s-a calificat după executarea a nu mai puțin e 18 lovituri de departajare. Slatina sărbătorise calificarea la scorul de 5-4, când Simion Velcu blocase penalty-ul oponentului. Arbitrul a dictat însă repetarea execuției. Portarul nu a avut cel puțin un picior pe linia porții.

U Cluj, calificată la „masa verde” + Craiova show

U Craiova 1948 a câștigat fără emoții, 4-0 pe terenul celor de la Filiași, iar Ripensia s-a impus în deplasare, scor 1-0 cu Șoimii Lipova. Tot astăzi ar fi trebuit să se dispute și duelul dintre Viitorul Șelimbăr și U Cluj, însă acesta nu va mai avea loc din cauza numeroaselor cazuri de COVID-19 din cadrul lotului gazdelor. În consecință, U Cluj s-a calificat la „masa verde” în faza „16-imilor” Cupei.

Regulile din Cupa României

• Din sezonul 2020-2021, în partidele în care se întâlnesc formații de Liga 2 cu formații de Liga 3, în ceea ce privește regulile de vârstă ale tinerilor jucători, se vor aplica reglementările de la Liga 3.
  • Meciurile din cadrul Cupei României care nu se pot disputa din cauza testărilor pozitive pentru COVID-19 nu se pot reprograma.
  • Până în faza 16-imilor, echipa gazdă are obligația asigurării costurilor de organizare, cu excepția baremurilor de arbitraj şi delegat de joc care vor fi suportate în procente egale 50%-50% de către ambele echipe.
  • Echipa gazdă are obligația de a achita baremul de arbitraj şi delegat de joc în întregime, echipa oaspete având obligația de a achita ulterior către clubul gazdă jumătate din valoare.
  • Jocurile pot începe numai dacă la teren sunt prezenți medicul delegat și medicul echipei gazdă.