FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  METALOGLOBUS - DINAMO 1-2

video 7 detalii de la Metaloglobus - Dinamo 1-2 » Butonul de panică, premiera lui Bani + alegerea interesantă a lui Burcă

Articol de - Publicat marti, 29 august 2023 23:52 / Actualizat miercuri, 30 august 2023 03:20

Dinamo a extras cu forcepsul calificarea în grupele Cupei României Betano, după un meci cu Metaloglobus, 2-1, care a decurs cu totul altfel față de cum se așteptau „câinii”.

Cu o echipă schimbată radical față de Liga 1, formată din jucători care nu au prins atât de multe minute până acum sau au revenit după accidentări, roș-albii au reușit să întoarcă scorul de 0-1 și să meargă mai departe după „dubla” lui Ahmed Bani.

Iată câteva detalii de la arena din Târgoviște, unde s-a disputat partida:

1. Ricardo Grigore a părăsit terenul accidentat, după ce a fost călcat de un adversar, care l-a tăiat cu crampoanele la degetul mare de la piciorul stâng. Rici a urlat de durere pe margine și a fost bandajat cu greu de echipa medicală a lui Dinamo. Dujmovic a venit într-o pauză de joc pentru a-l consola:

La final, Grigore șchiopăta vizibil. „Mâine vom ști mai multe, probabil va lipsi o perioadă”, a spus Burcă.

2. La pauză, s-au epuizat toate schimbările, după ce în prima repriză ieșise deja Grigore, înlocuit cu Homawoo. Au fost scoși Țîră, Borcea, D. Irimia și Bordușanu și introduși Bani, Ilic, Amzăr și Politic.

„Am simțit nevoia să fac toate schimbările, am riscat foarte mult, Poate trebuia să am mai multă răbdare, dar am vrut să vin cu jucători proaspeți ca să întoarcem jocul, aveam neapărat nevoie de victorie azi”, a explicat antrenorul lui Dinamo.

3. Burcă a avut emoții în a doua parte a reprize secunde, tocmai din cauză că nu mai avea schimbări. În minutul 60, Giafer a resimțit dureri în zona coapsei, iar echipa medicală a făcut semn către bancă de schimbare. Nu s-a mai putut face însă, iar fundașul „câinilor”, căpitan azi, a strâns din dinți și a continuat să joace încă aproape 40 de minute.

4. Ahmed Bani (21 de ani) a marcat două goluri prin care a adus calificarea în grupe. E prima „dublă” din cariera fotbalistului crescut de Dinamo (informație via Liviu Manolache, statistician GSP & LPF):

5. Suporterii din PCH și Peluza Sud au luat loc la tribuna a doua, iar la final au sărbătorit victoria alături de jucători și i-au încurajat în vederea partidei din Giulești:

6. Ovidiu Burcă a apărut la meci cu un tricou cu sigla PCH, o alegere interesantă în lumina ultimelor evenimente (detalii AICI):

După meci, tehnicianul s-a întreținut cu un suporter vechi, care i-a povestit din experiențele sale pe stadion:

7. Un detaliu nelegat direct de meci și puțin ironic: în zona de interviuri a stadionului din Târgoviște, unde au vorbit dinamoviștii, se afla un „buton de panică” alb-roșu, în ton cu dispoziția de joc a „câinilor” de azi și cu deciziile luate de antrenor la pauză :D

VIDEO Imagini cu galeria lui Dinamo la Târgoviște

Ovidiu Burcă, după victoria chinuită din Cupă: „Din astfel de meciuri ai doar de pierdut, aproape nimic de câștigat” + Prefațează derby-ul din Giulești
DINAMO
Eroul lui Dinamo din Cupă se gândește deja la derby: „Șansele sunt egale cu Rapid”