FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ETAPA #1 A GRUPELOR

UPDATE S-a terminat prima etapă a grupelor Cupei României Betano! Toate rezultatele + Clasamentele grupelor

Articol de GSP - Publicat joi, 28 septembrie 2023 18:10 / Actualizat joi, 28 septembrie 2023 23:06

S-a încheiat prima rundă din faza grupelor Cupei României Betano. Noua ediție a început marți cu 3 partide din grupele C și D, a continuat miercuri cu alte 6 dueluri, iar azi s-au jucat alte 3 partide.

Miercuri s-au jucat:

Azi se joacă:

Corvinul a învins-o pe Chindia

Duelul dintre Corvinul Hunedoara și Chindia, două formații de Liga 2, s-a încheiat cu victoria gazdelor, 2-0. Marius Coman a deschis scorul încă din minutul 4, apoi Alexandru Neacșa a făcut 2-0 în minutul 61, de la punctul cu var.

Orice speranță a dâmbovițenilor de a reveni în joc a fost spulberată la faza golului 2, la care portarul Iustin Popescu a văzut cartonaș roșu pentru proteste. În 10, Chindia nu a reușit să înscrie, deși a fost aproape în prelungiri, când Matiș a lovit bara din lovitură liberă.

Petrolul a câștigat primul meci cu Progresul Pecica

Miercuri, în primul meci al zilei, Petrolul s-a impus în fața formației din cel de-al treilea eșalon, însă Progresul Pecica a dat o replică solidă în duelul din prima etapă a Cupei. Asta în ciuda faptului că gazdele au evoluat în inferioritate încă din minutul 17.

Oaspeții au deschis scorul prin Mihai Roman II, din penalty ('19), însă, în ciuda calculelor hârtiei, nu a urmat un „galop de sănătate” din partea „haitei”. Nigerianul Nasiru Abdullahi a restabilit egalitatea înainte de pauză ('43). Cu om în plus, mult mai experimentați și cu o „injecție” de titulari după pauză, Petrolul a mărit turațiile și și-a adjudecat în cele din urmă victoria

Roman II a făcut „dubla” în minutul 55, pentru ca Iustin Răducan, fiul lui Narcis Răducan, să irosească un penalty pe final de meci.

+5 FOTO

Progresul Pecica - Petrolul, echipele de start

Progresul Pecica: Zamfir - T. Bodri, Ewald Wild,  Abdullahi, Nortey -  R. Moraru, D. Avalumum, M. Arsene, L. Bodri - I. Borcea, B. Bozian
Rezerve: F. Burtic - R. Bănățan, D. Răchită, A. Adamcsik, V. Gomboș, M. Salka, A. Matyus, M. Novac, I. Bălașa
Antrenor: Dan Stupar

Petrolul: Eșanu - P. Justiniano, Meijers, D. Radu - Doua, Jefferson, Diomande, Jair, Dumitriu - Mitrov, M. Roman II

Cupa României e live pe GSP.ro. Programul complet al grupelor

Grupa A: Sepsi, Petrolul, Chindia, Hermannstadt, Corvinul Hunedoara, Progresul Pecica

• Etapa 3: FCU Craiova - FCSB, Dinamo - Oțelul, SCM Zalău - FC Bihor Oradea

Grupa D: Farul, Universitatea Craiova, UTA, FC Voluntari, Gloria Buzău, CS Tunari

• Etapa 1: CS Tunari - CSU Craiova, FC Voluntari - Farul, Gloria Buzău - UTA
  • Etapa 2: UTA - CSU Craiova, Gloria Buzău - Farul, CS Tunari - FC Voluntari
  • Etapa 3: CSU Craiova - Farul, UTA - FC Voluntari, CS Tunari - Gloria Buzău

Cupa României 2023-2024: sistem de desfășurare

• După faza play-off-ului s-a trecut la grupe, unde au intrat cele 16 echipe câștigătoare în play-off și primele 8 formații din sezonul anterior al Ligii 1.
  • Cele 24 de echipe au fost împărțite în 3 urne valorice și repartizate după aceea în 4 grupe de câte 6 echipe.
  • Toate echipele vor juca un meci cu o echipă din urna 1, un meci cu o echipă din urna 2 și un meci cu o echipă din urna 3.
  • Primele două echipe din fiecare grupă merg în faza sferturilor de finală.
  • Echipele câștigătoare de grupă vor juca meciurile pe teren propriu.
    Câștigătoare meci 3 – câștigătoare meci 4

VIDEO Nocturna mobilă, instalată la stadionul din Oradea înaintea meciurilor de Cupă cu FCSB și Dinamo

Oltenii avertizează Dinamo: „Venim să câștigăm. Tratăm cu maximă seriozitate Cupa României”
FCU Craiova
Unii în Cupă, alții pentru „evitarea retrogradării” » Planurile lui Ovidiu Burcă pentru cele două meciuri de foc din această săptămână
DINAMO

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”