FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  MINAUR - HERMANNSTADT 2-3

Echipa lui Mihai Iosif, învinsă la limită de Hermannstadt în Cupa României! Clasamentul

Hermannstadt s-a impus categoric în deplasarea de la Baia Mare, scor 3-1, în runda #2 din grupele Cupei României Betano.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 noiembrie 2022 13:49 / Actualizat miercuri, 09 noiembrie 2022 17:09

Hermannstadt s-a impus la limită în deplasarea de la Baia Mare, scor 3-2, în runda #2 din grupele Cupei României Betano.

Hermannstadt a deschis scorul în minutul 23, când Babic a înscris de pe 6 metri. Sibienii n-au avut opoziție și s-au desprins decisiv în actul secund, când Dragoș Iancu a pus excelent „latul” din marginea careului, iar Babic a reușit „dubla” după o serie de fente și o finalizare la stâlpul din dreapta lui Costache.

Minaur Baia Mare a avut ultimul cuvânt, însă golurile semnate după minutul 88 de Muciar și Simion n-au mai putut întoarce soarta partidei.

Clasamentul grupei D din Cupa României

MeciuriGolaverajPuncte
1 .U Craiova12-03p
2. Ocna Mureș11-03p
3. Hermannstadt23-43p
4. FC Argeș21-12p
5. Minaur22-31p
6. Chindia21-21p
  • În faza grupelor a Cupei României evoluează 24 de echipe împărțite în 4 grupe de câte 6 formații;
  • Se califică în faza sferturilor primele două clasate din fiecare grupă;
  • Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

• Chindia - FC Argeș 1-1
  • Ocna Mureș - U Craiova (azi, ora 17:00)

Etapa III (7 decembrie):

• FC Argeș - U Craiova
  • Hermannstadt - Chindia
  • Ocna Mureș - Minaur Baia Mare

FINAL » Minaur Baia Mare - Hermannstadt 2-3

Minaur Baia Mare - Hermannstadt. Echipele de start

Minaur Baia Mare: Costache - Alexe, Lazăr, Simion, Mondragon - Donca, Gneba - Chițaș, Cinde, Muacir, Stanciu
Rezerve: Băilă, Oiță, Neacșu, Potcoavă, Matei, Ciocan, Văsăline, Stănescu, Bakare
Antrenor: Mihai Iosif

Hermannstadt: Muțiu - Medina, Bejan, Issah, Opruț - Sota, Năstăsie - Petrescu, Buhăcianu, Popescu - Babic
Rezerve: Uțiu, Antonache, Hanzu, Răuță, Hora, Baba, Butean, Iancu, Balaure
Antrenor: Marius Măldărășanu

Arbitru: Amorăriței Mihai (Câmpina) / A1: Ghiciulescu Raul (Lugoj) / A2: Șchiopeț Claudiu (Brașov)
Stadion: „Viorel Mateianu” (Baia Mare)