FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - FCSB 0-2

Basarab Panduru explică succesul lui FCSB într-un mod surprinzător: „Fix de asta a pierdut Petrolul!”

Petrolul - FCSB // foto: Raed Krishan, GSP

Articol de GSP - Publicat luni, 10 octombrie 2022 07:22 / Actualizat luni, 10 octombrie 2022 08:58

Basarab Panduru (52 de ani) a analizat victoria celor de la FCSB la Ploiești, 2-0 cu Petrolul, în etapa 13 din Liga 1.

FCSB a obținut duminică seara, la Ploiești, prima victorie din acest sezon pe teren străin. Vicecampioana s-a impus cu 2-0, cu câte un gol în fiecare dintre reprize, primul înscris de Joyskim Dawa, al doilea de Florinel Coman.

Remarcatul lui Ilie Dumitrescu în Petrolul - FCSB 0-2: „Omul meciului, cel mai bun!”
Petrolul - FCSB 0-2

Basarab Panduru consideră că Petrolul a pierdut jocul prin abordarea „pașnică” a partidei. Ploieștenii n-au primit niciun cartonaș galben pe parcursul partidei, ceea ce denotă lipsa agresivității.

Mai mult, au făcut doar 8 faulturi în cele 90 de minute de joc, un număr destul de mic având în vedere abilitățile tehnice ale fotbaliștilor de la FCSB.

Basarab Panduru, după Petrolul - FCSB 0-2: „Totul a fost frumos, de asta te-au și bătut!”

„FCSB a jucat ce trebuia, a făcut schimbări bune. Dică a înțeles că trebuie să câștige meciurile.

La început, nu vedeai o mare victorie a lui FCSB. Totuși, Petrolul nu avea agresivitate, să vină să pună presiune, avea parcă prea mult respect față de cei de la FCSB.

Ploieștenii nu au luat niciun cartonaș galben în prima repriză. Totul a fost frumos, de asta te-au și bătut până la urmă!”, a opinat Panduru la Orange Sport.

Singurul cartonaș galben al partidei a fost încasat de Ștefan Târnovanu, portarul de la FCSB, în minutul 78, pentru tragere de timp.

VIDEO » Ce a declarat președintele lui Petrolul după eșecul cu FCSB

Mai multe despre Petrolul - FCSB:

Incident după Petrolul - FCSB » Omrani s-a prăbușit în fața galeriei, din cauza unei petarde: medicii au intervenit imediat. Billel a încercat apoi să se răzbune

Nicolae Dică se pregătea să plece după meciul de la Ploiești: „Niciodată nu schimbi jucătorii, doar antrenorul!”

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă