FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - CFR CLUJ 1-1

VIDEO CU GOLUL Petrescu acuză arbitrajul! Faza incriminată cu 31 de secunde înainte de egalare: „A fost clar! Trebuia să intervină VAR-ul!”

Dan Petrescu / Sursă foto: Ionuț Tăbultoc +20   FOTO
Dan Petrescu / Sursă foto: Ionuț Tăbultoc

Articol de GSP - Publicat duminica, 11 decembrie 2022 19:42 / Actualizat duminica, 11 decembrie 2022 20:28

Dan Petrescu, tehnicianul lui CFR Cluj, consideră că golul egalizator al Botoșaniului, marcat în prelungirile partidei, a fost validat în mod eronat. Campioana a remizat în Moldova, 1-1, și a pierdut două puncte importante în lupta pentru titlu.

Botoșănenii au egalat în primul minut al prelungirilor, prin Andrei Dragu, la capătul unei faze plecate dintr-un aut dictat de brigada lui Szabolcs Kovacs în favoarea gazdelor. Doar 31 de secunde mai târziu după acea decizie, formația lui Flavius Stoican reușește să înscrie.

CFR, ce rușine! Campioana obține doar un egal cu echipa umilită de Farul și de juniorii lui FCSB! Clasamentul ACUM
FC BOTOȘANI - CFR CLUJ

„Bursucul” e de părere că „feroviarii” ar fi trebuit să primească repunerea de la margine și că VAR-ul ar fi fost îndreptățit să intervină pentru a anula golul.

Dan Petrescu reclamă arbitrajul: „Trebuia să intervină VAR-ul!”

„Am pierdut două puncte mari, mai ales că am condus până în minutul 90. Am făcut o primă repriză bună, o a doua repriză destul de slabă. Golul a venit după un aut clar al nostru, petrecut în fața băncii noastre. Eram sigur că vom primi noi aut, m-am și întors cu spatele. Cred că VAR-ul ar fi trebuit să intervină.

Ăsta-i fotbalul, nu putem fi perfecți mereu. Sunt două puncte pierdute clar. Ne doream să terminăm anul pe un loc cât mai sus în camoionat, însă după acest egal ne va fi destul de greu. Ne așteaptă un meci greu, contra FCSB-ului (n.r. - restanța de joia viitoare), o candidată la titlu”, a spus Dan Petrescu, la Digi Sport.

Faza incriminată de Dan Petrescu. Reluările nu arată clar cine a fost ultimul jucător care a lovit balonul înainte de a ieși în aut / Captură Digi Sport

Îmi pare rău că am pierdut două puncte, ar fi fost o victorie bună pentru moralul nostru înaintea meciului care urmează. Terenul a fost dificil, dar asta nu-i o scuză, trebuia să câștigăm. M-aș bucura mai mult să terminăm pe primul loc când se termină campionatul decât să termină pe primul loc la finalul anului

- Ciprian Deac, mijlocaș CFR Cluj

VIDEO Concluziile lui Dan Petrescu după Botoșani - CFR Cluj 1-1

• Sursă video: Ionuț Tăbultoc

FOTO / Cele mai spectaculoase imagini din confruntarea FC Botoșani - CFR Cluj 1-1

Sursă foto: Ionuț Tăbultoc (GSP)
+16 FOTO

Revenire după 9 luni la FCSB: Andrei Vlad e din nou titular » Târnovanu nu e nici măcar pe bancă