FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ - FCSB 1-1

VIDEO CFR Cluj și FCSB, remiză cu scandal în Gruia » Decizia lui Colțescu aruncă Superliga în aer! Clasamentul actualizat

Articol de , - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 23:17 / Actualizat duminica, 10 decembrie 2023 23:20

CFR Cluj și FCSB au remizat, scor 1-1, în derby-ul rundei cu numărul 19 din Superligă. Oaspeții pot acuza un gol anulat lui Florinel Coman, o fază controversată, revăzută de Sebastian Colțescu la monitorul VAR.

Se tot bat de vreo 6 ani CFR și FCSB, de când ardelenii au apărut în prim-planul fotbalului românesc. De atunci, echipa din Gruia a luat 5 titluri, roș-albaștrii, acum lideri detașați, cum au mai fost în acest răstimp, nu s-au ales niciodată cu nimic. A devenit noul Derby al fotbalului românesc, cum era odată Steaua-Dinamo. De cele mai multe ori dueluri încinse, dar destul de des închise, dominate de miza orgoliilor și dacă nu decideau nimic.

„Ieși în p*** mea!” » Coman a cedat nervos după decizia controversată a lui Colțescu: arbitrul i-a anulat supergolul și a salvat-o pe CFR!
CFR Cluj - FCSB

CFR Cluj și FCSB, remiză în derby-ul Superligii

CFR a început furibund, aproape strivindu-și adversarul în propria jumătate. Cu tehnicul Tachtsidis la pupitru, ardelenii au avut primele ocazii. Au și deschis scorul, printr-o execuție elegantă a grecului, într-un sfert de oră în care FCSB nici n-a existat. Abia după 15 minute, Băluță a anunțat că există și viață roș-albastră.

Condusă, FCSB a avut replică, a întors meciul și a egalat prin Olaru, mai bun la finalizare decât la creație. De acolo, meciul a continuat echilibrat, cu mari ratări, ale lui Otele, Bîrligea sau Șut.

Derby viu și aprig, cu un arbitraj british al lui Colțescu, uneori parcă exagerat, și cu urmări, accidentarea lui Olaru, după un contact cu Avonou. Unul aparent inocent, dar profi, pe genunchi, pe pendularea adversarului. Nesancționat, cum au fost și multe altele, dar de ajuns să-l scoată din joc pe Olaru. Pauza a venit repede, lăsând în urmă așteptări mari pentru partea a doua.

FCSB a vrut să se desprindă. A intrat Octavian Popescu în locul tizului Ovidiu, iar Crețu pe postul nesigurului Pantea. Repriza a început la fel, spumos, cu un gol de senzație, o foglia seca a la Coman, de la peste 25 de metri.

VIDEO CU FAZA. Golul lui Coman, anulat după o decizie controversată de arbitraj

Stupoare însă, la analiza fazei, Găman, din camera VAR, i-a sesizat lui Colțescu un fault anterior al lui Crețu la Otele. Colțescu a revăzut faza și bijuteria lui Coman a dispărut de pe tabelă, devenind doar o amintire frumoasă.

Meciul a continuat la fel de frumos, cu faze și ratări la ambele porți. Otele, Băluță, Compagno au irosit pe rând ocazia unei lovituri decisive. FCSB a fost însă mai periculoasă. Un plus de tehnică, care părea să prevaleze forței.

FOTO. Cele mai spectaculoase imagini din CFR Cluj - FCSB

+14 FOTO

Mandorlini a tot permutat, însă ardelenii au revenit la instinctele primare, să nu pierzi e mai bine decât nimic. Departe de ultimatumul patronului Varga, care cerea numai victorii.

Ultimul cuvânt l-a avut însă CFR, Juricic negăsind nici el poarta din careul mic. Tot remiză, dar una care promite că războiul va continua la fel de încins. Avantaj FCSB, care rămâne la 5 puncte distanță, cu mari șanse să termine sezonul regulat din fotoliul de lider.

Clasamentul Superligii, actualizat după CFR Cluj - FCSB 1-1

FINAL. CFR Cluj – FCSB 1-1

• Au marcat: Tachtsidis 7 / Olaru 26
  • La meci au asistat 12.619 spectatori, record al sezonului pe stadionul lui CFR Cluj

Golul lui Florinel Coman, anulat după consultarea VAR

Florinel Coman a marcat un gol încântător în minutul 52. Reușita a fost anulată după ce George Găman, din camera VAR, l-a chemat pe Sebastian Colțescu să revadă un contact petrecut pe faza de construcție a atacului.

Reluările arată un contact între Valentin Crețu și Otele, dar după ce fundașul de la FCSB lovise mingea.

Olaru s-a accidentat

În finalul primei reprize, Darius Olaru a suferit o accidentare la glezna piciorul stâng. Nu a mai putut continua și a fost înlocuit cu Mihai Lixandru.

VIDEO CU GOLUL. Olaru egalează din pasa de geniu a lui Coman

Darius Olaru a egalat în minutul 26, cu o execuție spectaculoasă, din voleu. Pasa lui Florinel Coman a făcut toți banii.

Tachtsidis deschide scorul în CFR Cluj - FCSB

Tachtsidis a executat un corner din flancul drept al atacului clujean. Grecul a reintrat în posesie după o degajare precipitată a lui Pantea și a tras plasat, la colțul lung, fără nicio șansă pentru Târnovanu.

Stadionul nu e plin la Cluj-Napoca. Ninge ușor, iar suporterii au aruncat sute de jucării de pluș pe gazon. Urmează să fie strânse și distribuite caselor de copii.

CFR Cluj – FCSB, echipe de start

CFR Cluj: Sava - Kresic, M. Ilie, Morgan - Mogoș, Muhar, Tachtsidis, Camora - Avounou, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich - Cr. Manea, Boben, Cvek, R. Filip, Fia, Krasniqi, C. Deac, Juricic
Antrenor: Andrea Mandorlini

FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Ov. Popescu, Ad. Șut, Olaru - Al. Băluță, Compagno, Fl. Coman
Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Haruț, Oct. Popescu, Lixandru, Cr. Ganea, D. Rotariu, Radaslavescu, Djokovic
Antrenor: Elias Charalambous

• Joyskim Dawa a revenit titular la FCSB după 3 meciuri petrecute pe bancă în Superligă.

Stadion: Dr. Constantin Rădulescu (Cluj-Napoca - Cluj)
Arbitru: Sebastian Colțescu // Asistenți: Radu Ghinguleac, Daniel Mitruți
Arbitru VAR: George Găman // Asistent VAR: Adrian Popescu