FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR 1-0

Acuzații frontale dinspre CFR: „Oficialii FCSB au tăbărât pe arbitru la pauză, au făcut presiuni”

Balaj susține că a fost sunat de Cristian Panin, team managerul echipei, la pauza meciului, iar acesta i-a transmis că mai mulți oficiali de la FCSB au pus presiune pe arbitrul Marcel Bîrsan/ foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 07 august 2023 10:55 / Actualizat luni, 07 august 2023 11:57

Cristi Balaj, președintele de la CFR Cluj, a lansat acuzații dure către cei de la FCSB, a doua zi după meciul pierdut cu 0-1.

Concret, Balaj susține că a fost sunat de Cristian Panin, team managerul echipei, la pauza meciului, iar acesta i-a transmis că mai mulți oficiali de la FCSB au pus presiune pe arbitrul Marcel Bîrsan.

Două faze de penalty judecate diferit la FCSB - CFR » Verdictul specialistului: „Arbitrul a luat decizia corectă la ambele faze”
FCSB - CFR

Crisit Balaj: „Cei de la FCSB au tăbărât pe arbitru la pauză”

„La pauză îmi spuneau jucătorii și Panin că oficiali de la FCSB au strigat în drumul spre vestiare către Bîrsan. Au tăbărât pe el. Oficialii lui FCSB au făcut asta, în drum spre vestiare. Atât timp când nu am fost acolo, nu pot da nume.

Trebuie să se pună un semn de întrebare. Mi s-a comunicat că s-a pus presiune pe arbitru. Mi-a spus Panin, m-a și sunat. Nu dau nume pentru că nu am fost acolo”, a declarat Cristi Balaj pentru Fanatik.

Imediat după meci, reporterii Gazetei Sporturilor prezenți la meci au surprins o discuție aprinsă între Balaj și arbitrii meciului. Președintele CFR-ului a avut reproșuri directe către Bîrsan: „În primul rând, nu ai controlat faza. Nu ai controlat faza. Ești mascat. Noi vorbim acum că duce piciorul neglijent?”.

Bîrsan i-a răspuns lui Balaj: „Eu le-am spus (n.r. - jucătorilor de la CFR) ce am văzut și am descris faza. A fost o intrare imprudentă în suprafața de pedeapsă. Eu ce să le fac?”

Cristi Balaj: „Compagno a avut cădere de calciu, de asta a căzut la penalty”

Faultul lui Cvek asupra lui Compagno/ foto: captură Orange Sport

Balaj, fost arbitru internațional, consideră că penalty-ul primit de FCSB la contactul dintre Cvek și Compagno nu trebuia acordat.

„Părerea mea este că un asemenea contact nu putea să provoace o asemenea cădere. Fotbalul este sport de contact, nu a fost lovire, împingere, piedică. Compagno a anticipat acest contact, și-a dus privirea pentru a-l vedea pe Cvek. Un asemenea meci nu mi se pare corect să fie decis de un contact atât de ușor, amplificat de căderea atacantului.

Dacă aveai această sensibilitate, trebuia să o ai și în privința hențului lui Dawa. La faza cu penalty-ul lui Compagno, cred că Bîrsan a fost mascat. Este un penalty cu acoperire regulamentară. Nu este un penalty făcut de apărător, ci unul obținut de atacant, ceea ce la partide internaționale nu se acordă.

Compagno ține, trage de fundași fără să cadă, iar acum când a fost atins de Cvek a avut o cădere de calciu și s-a tăvălit.

Dacă sancționăm o asemenea manieră și decidem soarta unui joc după asemenea contact, nu o să avem fotbal niciodată. Au fost două situații la care arbitrul nu trebuia să intervină, pentru că au fost neclare, hențul lui Dawa și penalty-ul lui FCSB”, a mai spus Balaj.

VIDEO SUPERLIGA / Andrea Compagno înscrie cu CFR Cluj și declanșează nebunia în Ghencea

Gigi Becali e luat la rost pentru decizia din FCSB - CFR Cluj: „De ce nu îl dai, dacă nu îţi place de el?”
FCSB - CFR CLUJ 1-0
Chiricheș, criticat: „Vorbeam de Dawa, dar și tu faci din astea? Mult sub ce știam noi”
FCSB - CFR 1-0