FOTBAL  »  Superliga  »  MIOVENI - UTA

VIDEO Unii cu ocaziile, alții cu golurile » CS Mioveni - UTA, decis după o repriză dramatică!

Mioveni - UTA / Sursă foto: Facebook@ CS Mioveni

Articol de - Publicat duminica, 14 mai 2023 15:39 / Actualizat duminica, 14 mai 2023 18:17

UTA a făcut un pas uriaș spre evitarea retrogradării directe, după victoria reușită pe terenul Mioveniului, 2-0. „Bătrâna Doamnă” a suferit teribil contra unei echipe deja picate-n „B”, dar a dat lovitura în repriza a doua, după ce a „supraviețuit” unei ocazii rarisime a gazdelor.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Încurcate sunt căile retrogradării! În mare foame de puncte, UTA s-a prezentat modest la Mioveni, o formație fără punct sau gol marcat pe durata play-out-ului. Ceea ce se anunța o victorie de rutină pentru arădeni s-a transformat, treptat, într-un carusel al emoțiilor pentru UTA și susținătorii ei.

Fără vreo miză reală, argeșenii s-au autodepășit și au făcut cel mai bun meci din ultima perioadă. Cel mai probabil, și din dorința de a-i da o mână de ajutor colegei de județ și suferință FC Argeș.

CS Mioveni - UTA, decis după o repriză secundă dramatică

Cu preparatorul fizic pe bancă, Mioveniul a dominat-o pe UTA timp de o oră. Galben-verzii au irosit marile ocazii ale partidei: Buziuc și Carnat l-au pus la încercare pe Iacob în prima repriză, pentru ca același Buziuc să-și bată joc, la 0-0, în minutul 60, de o șansă rarisimă. Fostul atacant al FCSB-ului a primit o pasă ideală, dar a finalizat defectuos din câțiva metri, peste poarta părăsită de portarul oaspeților.

Buziuc finalizează defectuos, la 0-0 / Captură Orange Sport

A fost momentul psihologic al partidei. În corzi, UTA s-a trezit la viață și, la doar trei minute distanță a deschis scorul, la una dintre puținele ocazii clare de gol de care au elevii lui Rednic au beneficiat. Cap imparabil Hoxhallari, după o fază la care goalkeeper-ul Sima a ieșit pe sub minge.

Gazdele au forțat în zadar egalarea, dar cei care au schimbat tabela au fost tot arădenii. Postolachi a finalizat un contraatac-școală, VAR-ul validându-i golul după minute în șir de analize și parlamentări. UTA acumulează 25 de puncte și face un pas major spre „baraj”. În ultima etapă, la Arad vine FCU Craiova.

FINAL » Mioveni - UTA 0-2

Mioveni - UTA, echipe de start:

CS Mioveni 68. Sima - 23. M.Panait, 30. Şerbănică, 21. Pedroso - 31. Carnat, 16. Rădescu, 24. V.Pop, 20. Buziuc - 5. Lixandru - 90. Rusu, 8. Antal
Rezerve: 22. Croitoru - 6.Burnea, 2. Sno, 14. Lepistu, 19. Diallo, 7. Toma, 10. Coşereanu, 11. Benchaib, 9. Krasniqi
Antrenor: Vlad Țăran

UTA Arad 93. Iacob - 2. Benzar, 4. Benga, 22. Hoxhallari, 18. Abeid - 70. Şteau, 5. Cascini, 14. Anton - 11. Roger, 28. Keşeru, 17. Postolach
Rezerve 13. Kucher - 15. Vukcevic, 3. Dobrescu, 19. Batha, 20. Ubbink, 7. Otele, 29. Stahl, 55. R.Pop, 24. Paşcalău
Antrenor: Mircea Rednic

Stadion: Orăşenesc (Mioveni)
Arbitru: Costreie Sorin (Buftea) / A1: Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti), A2: Necula Mihaita (Bucureşti) / Arbitru VAR: Vidican Rares George (Satu Mare), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

Superliga Play-out / Match Preview CS Mioveni - UTA Arad

Putem avea derby-ul CSU Craiova - FCU Craiova pentru preliminariile Conference League » Toate condițiile necesare
BARAJ
Ajutor pe filieră de partid? Ce calcule se fac în bătălia pentru supraviețuire din play-out: „Jucăm să câștigăm, ar fi ideal”