FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Performanță incredibilă pentru Darius Olaru. E cel mai eficient inter din lume!

Bucuria lui Darius Olaru după al doilea gol marcat aseară FOTO: Cristi Preda

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 09:24 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 10:03

Darius Olaru (25 de ani) a ajuns la 10 goluri în campionat după „dubla” cu Hermannstadt, fiind singurul jucător din toate campionatele care a ajuns la această bornă deși nu joacă pe o poziție ofensivă

Darius Olaru este fără discuție la cel mai bun sezon din carieră, având 10 goluri și două pase de gol în 20 de meciuri, dar el se află în top și în clasamentul tuturor golgheterilor din lume în acest moment.

Revenire de senzație după 7 ani: „Vreau să mă întorc aici. Am fost la câteva meciuri ale FCSB-ului, am o relație bună cu MM Stoica”
TRANSFER

„Căpitanul” FCSB-ului e chiar primul printre interii din toate ligile. Și e pe 3 în topul mijlocașilor marcatori, fiind depășit doar de Jude Bellingham (Real Madrid, 12 goluri) și de Ryan Brobbel (The New Saints, 11 goluri), ambii jucând pe o poziție mai ofensivă decât Olaru.

Kane e numărul 1 în lume

La general, Olaru se află pe locul 64 în topul golgheterilor din lume, la egalitate cu atacanți din campionatele de top ale Europei, ca Heung-min Son (Tottenham), Loïs Openda (RB Leipzig) sau Luuk de Jong (PSV Eindhoven).

Cel mai bun marcator în acest moment este Harry Kane, care a înscris 18 goluri în doar 13 partide jucate pentru Bayern München. Are o medie de un gol la fiecare 64 de minute jucate, mai eficient decât Gimenez (Feyenoord, un gol la 68 de minute) și Pavlidis (AZ Alkmaar, un gol la 73 de minute), ceilalți doi jucători care au marcat 18 goluri în acest sezon.