FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FCSB 0-1

David Miculescu, după victoria din derby-ul cu Dinamo: „Am fost schimbat la pauză, dar mă bucur că am câștigat”

David Miculescu și Florinel Coman

Articol de - Publicat duminica, 26 noiembrie 2023 23:19 / Actualizat duminica, 26 noiembrie 2023 23:59

FCSB a învins-o pe Dinamo, scor 1-0, în fața a 23.000 de spectatori prezenți pe Arena Națională. Derby-ul a fost decis de execuția magistrală a lui Florinel Coman, din lovitură liberă.

David Miculescu (22 de ani) a fost înlocuit la pauză cu Andrea Compagno (27 de ani), care a obținut lovitura liberă transformată de Florinel Coman (25 de ani).

DINAMO - FCSB 0-1. Mircea Lucescu n-a mai rezistat și a plecat înainte de final: „Ăsta nu e derby!”
Dinamo - FCSB 0-1

David Miculescu: „Am fost schimbat la pauză, dar mă bucur că am câștigat”

David Miculescu, resemnat la finalul meciului după ce a fost înlocuit după prima parte: „Într-adevăr, am fost schimbat la pauză, dar mă bucur că am câștigat. A fost un derby, am arătat suporterilor că am avut dorința de a câștiga. Ne-am distanțat la 5 puncte de locul 2, lucru foarte important.

+25 FOTO

Pot să joc oriunde, pot să joc și mijlocaș dreapta, chiar și stânga, oriunde este nevoie de mine. Vreau la fiecare meci să-mi ajut echipa, va veni și momentul meu și atunci voi fi foarte bucuros.

Într-un derby nu contează locul din clasament, contează determinarea, iar noi am fost mai determinați decât ei. Mergem să obținem 3 puncte și cu Oțelul și să legăm numai victorii până la vacanță”.

David Miculescu: „Nu știu de ce nu s-a dat penalty”

David Miculescu a semnalat faptul că la faza din minutul 45, când a intrat într-un contact cu Quentin Bena în careul „câinilor”, arbitrul ar fi trebuit să dicteze penalty: „Eu am făcut preluare, el mi-a intrat direct în coaste. Nu știu de ce nu s-a dat penalty”.

Vezi și alte știri:

Gestul făcut de Compagno la intrarea în derby l-a șocat pe comentator: „Te ia cu fiori când vezi”
Cine e Nicholas, puștiul care a dat „primul gol” în Dinamo - FCSB » Momente superbe pe Arena Națională: ovaționat de ambele galerii
Dinamo - FCSB

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”