FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - RAPID 1-2

VIDEO + FOTO Burmaz = Extaz! Derby dramatic pe Arena Națională » Rapid o pedepsește pe Dinamo, după un meci în care alb-vișiniii n-au jucat nimic! Clasamentul ACUM

Rapid a câștigat derby-ul cu Dinamo din runda cu numărul 23 a Superligii, scor 2-1. FOTO: Raed Krishan (GSP.ro) +49   FOTO

Articol de , , , - Publicat sambata, 27 ianuarie 2024 22:05 / Actualizat sambata, 27 ianuarie 2024 23:49

Rapid a câștigat derby-ul cu Dinamo din runda cu numărul 23 a Superligii, scor 2-1. Victoria a fost sărbătorită pe Arena Națională, dar și în Giulești, unde s-au strâns peste 3.000 de suporteri.

Cronică GSP, după Dinamo - Rapid 1-2: Burmaz = Extaz!

Dinamo a pierdut pe final derby-ul cu Rapid, scor 1-2, deși a controlat bună parte din meciul în care giuleștenii au fost mult timp absenți nemotivați. Încă o victorie cu accente dramatice pentru giuleșteni, a doua într-o săptămână, un nou eșec pentru „câini”, pe care nu-i ajută deloc nici norocul.

Ce s-a întâmplat pe arena din Giulești, după Dinamo - Rapid. Jucătorii au celebrat alături de fani succesul din derby
Dinamo - Rapid

Rapidul lui Bergodi a venit cu personalul pe Arena Națională, a ajuns cu întârziere la meciul pe care „câinii”, total surprinzător, l-au început în viteza a cincea. Și la cum s-a jucat în primele 25-30 de minute, ai fi zis că Dinamo e echipa care trage la titlu și e conectată la buzunarele generoase ale lui Șucu! Unde s-au ascuns giuleștenii?

Dinamo, start ca-n vremurile bune! Giuleștenii n-au avut replică

Cu un picior în „groapă”, dinamoviștii și-au „sufocat” rivala timp de mai bine de jumătate de repriză. Iar Marian Aioani a avut parte de un debut mult, mult mai complicat decât ar fi crezut. Până să apuce să-și fixeze bine mănușile în mâini, a trebuit să rezolve boacăna făcută de Săpunaru și Iacob, care nu s-au sincronizat și l-au lăsat singur pe Abdallah într-o poziție care le-a dat fiori până și suporterilor rapidiști strânși în Giulești.

A fost „lătratul” de avertisment al dinamoviștilor, care au continuat să urce liniile și să le dea cu panică și anxietate fundașilor giuleșteni.

Politic a tras primul „tun”, apoi Homawoo - scăpat ușor de marcajul fragil al vișiniilor - a fost la un pas să înscrie în minutul 19, când intervenția-kamikaze a lui Paul Iacob l-a salvat pe Aioani.

Dinamo juca tot mai bine, amintea, parcă, de repriza curajoasă făcută cu CFR în urmă cu câteva luni, în timp ce Rapidul încă nu ieșise cu adevărat de la cabine!

Papeau! Ba nu, Abdallah!

A fost nevoie de un cadou primit de la Velkovski pentru ca Rapidul să apară, în sfârșit, în careul lui Golubovic. Hassani n-a prins ținta ('28), iar Dinamo a răsuflat ușurată. Însă pauza era departe, iar scenariul n-a fost neapărat pe placul băieților lui Kopic.

El Sawy, surpriza lui Bergodi, a „tăiat” întreaga apărare a lui Dinamo, l-a găsit nemarcat pe Papeau, iar francezul a înscris cu o execuție înșelătoare, la care Golubovic a ajuns prea târziu ('44). Ăsta, da plot twist! Golul a descurajat tribunele, dar n-a estompat entuziasmul „câinilor” din teren.

Dinamo - Rapid, etapa 23 din Superliga (foto: Raed Krishan/GSP)
George Găman, Jayson Papeau / Dinamo - Rapid, etapa 23 din Superliga (foto: Raed Krishan/GSP)
+45 FOTO

Peste doar două minute, a „mușcat” și Dinamo, o recompensă pentru insistența din primele 45 de minute. Abdallah, în zi de grație, a înscris un gol de autor: a pus călcâiul la șutul lui Ilic, ridiculizând apărarea „hipnotizată” a Rapidului. Ce mai urmează după pauză?

Tot Dinamo la „butoane”! Bară Politic, dar și două posibile penalty-uri

În primul rând, urmează o controversă legată de arbitraj, căci ce ar fi Superliga fără ele?! La scurt timp după reluare, George Găman închide ochii la piedica pusă de Velkovski lui Rrahmani. Căderea lui Albion nu-l înduioșează nici pe Ovidiu Hațegan, numit nu o dată „bastionul dreptății” din camera VAR. Decizie mai degrabă eronată, dar impresia submediocră lăsată de Rapid e greu de șters de pe retină.

Rapid a cerut 2 penalty-uri în repriza secundă a derby-ului cu Dinamo » Daniel Niculae și-a făcut cruce când a văzut deciziile lui Găman și Hațegan
Dinamo - Rapid 1-2

E singurul zvâc alb-vișiniu, urmează altă rundă de „artificii” ale dinamoviștilor. Lansate nu doar din tribune, unde un gest inconștient al suporterilor provoacă întreruperea partidei, ci și cele pornite de Abdallah, Politic și alți coechipieri care joacă de parcă ar fi reînvățat fotbalul! Malgașul e aproape să mai producă un gol, însă acțiunea plecată de la el și finalizată de Ilic se izbește nefericit de Gregorio ('49).

În corzi, giuleștenii scapă la limită și în minutul 56, când Politic a zguduit transversala lui Aioani. Bergodi simțise pericolul și letargia din propria echipă, apelează la nu mai puțin de patru schimbări! Degeaba, căci Borza, Burmaz, Funsho și Oaidă nu dau impresia că vor schimba ceva în exprimarea giuleștenilor.

13 fotbaliști străinia folosit Dinamo în derby-ul cu Rapid, record în istoria clubului într-un singur meci

Burmaz, de la agonie la extaz!

Încet-încet, Dinamo rămâne fără energie și idei, iar jocul se transformă într-o luptă confuză la jumătatea terenului. Paradoxal, Rapid e la un pas să dea lovitura, cumva pe scenariul din prima repriză, dar Golubovic intervine uluitor în fața lui Burmaz, pe final de meci!

Nu se încheie egal fiindcă Burmaz își ia revanșa pentru ratarea de mai devreme și aduce golul victoriei cu o execuție de fotbalist! Borisav e eroul de serviciu, „arma secretă” a lui Bergodi, tot el adusese victoria și în „thriller”-ul cu FCU!

Dincolo, Dinamo rămâne cu amărăciunea. Niciun punct din, probabil, cel mai bun meci al sezonului, o spirală toxică din care roș-albii nu reușesc să iasă. Iar când nu îmblânzești și norocul, retrogradarea-i tot mai aproape!

Clasamentul Superligii, după Dinamo - Rapid 1-2

FINAL. Dinamo - Rapid 1-2

Dinamo - Rapid, întrerupt timp de 3 minute

În minutul 51, „centralul” Găman a întrerupt meciul din cauza unui obiect pirotehnic care a explodat aproape de centrul terenului. Oficialul a chemat jucătorii în zona băncilor de rezerve. A urmat un avertisment de la stația de amplificare. Partida a fost reluată după 3 minute.

Cristian Săpunaru / Dinamo - Rapid, întrerupt 2 minute și 50 de secunde pentru o „rachetă” aruncată pe teren (foto: Raed Krishan/GSP)
Paul Iacob / Dinamo - Rapid, întrerupt 2 minute și 50 de secunde pentru o „rachetă” aruncată pe teren (foto: Raed Krishan/GSP)
+9 FOTO

Penalty cerut în minutul 47 al derby-ului Dinamo - Rapid

Rapid a cerut un penalty în minutul 47 al derby-ului cu Rapid, la scorul de 1-1. Duelul dintre Rrahmani și Velkovski a fost analizat în camera VAR, dar fără succes pentru giuleșteni.

Dinamo - Rapid, echipe de start:

Dinamo: Golubovic - Lucas, Velkovski, Homawoo - De Moura, Ilic, Pavicic, Amzăr - Abdallah, Gregorio, Politic
Rezerve: Railean, D. Iglesias, M. Irimia, P. Neagu, A. Bani, R. Grigore, Dr. Irimia, Milanov, Cr. Costin, Ghezali, Patriche
Antrenor: Zeljko Kopic

Rapid: Aioani - Onea, Săpunaru, P. Iacob, Braun - Hasani, Al. Albu, Djokovic - Papeau, Rrahmani, El Sawy
Rezerve: Drăgia - Dr. Grigore, I. Cristea, Borza, Bădescu, Oaidă, Bamgboye, Al. Ioniță II, Cîrjan, Burmaz, Soni
Antrenor: Cristiano Bergodi

• Darko Velkovski debutează pentru Dinamo în Superligă.
  • Cristiano Bergodi a surprins în alegerea jucătorului U21. A mizat pe Omar El Sawy. Borza și Cîrjan sunt rezerve!

Stadion: Arena Naţională (Bucureşti)
Arbitru: Găman George Cătălin (Craiova) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Constantinescu Andrei (Bucureşti) / Arbitru VAR: Haţegan Ovidiu (Arad), Arbitru AVAR: Danşa Ciprian Florin (Satu Mare)

UPDATE 20:00 / Scandări rasiste pe Arena Națională

Debutul partidei a adus un moment neplăcut, dar devenit obișnuință pe stadioanele din România. Suporterii „câinilor”, împărțiți în mai multe facțiuni, au făcut front comun într-o inițiativă reprobabilă. Au apelat la scandări rasiste: „La țigani, m*** la țigani!”.

N-a contat absența galeriei rivale! Scandări rasiste pe Arena Națională, la Dinamo - Rapid + principalul inamic al „câinilor”

UPDATE 19:50 / 40 de fani rapidiști în peluză pe Arena Națională

UPDATE 19.00/ VIDEO. Dezamăgirea lui Pancu, în seara derby-ului Dinamo - Rapid: „Mai mult respect!

Daniel Pancu, selecționerul naționalei U21, a fost intervievat de reporterii GSP prezenți la Arena Națională, înaintea derby-ului dintre Dinamo și Rapid.

UPDATE 18:30 / Cele două formații au ajuns la Arena Națională

Delegațiile lui Dinamo și Rapid au ajuns în același timp la Arena Națională.

De Moura, Papeau / Dinamo - Rapid, etapa 23 din Superliga (foto: Raed Krishan/GSP)