FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CSU CRAIOVA 1-1

VIDEO Euforie ștearsă » A dat gol, s-a bucurat, a fost declarat MVP, dar s-a anulat tot! Ce s-a întâmplat cu primul gol al lui Koljic din acest sezon

Elvir Koljic (27 de ani) s-a bucurat aseară pentru golul din ultimele minute cu FCSB, în remiza 1-1, însă când a ajuns la vestiar a aflat că va rămâne fără reușită în acest sezon.

Articol de , - Publicat luni, 20 februarie 2023 17:16 / Actualizat luni, 20 februarie 2023 17:52

Elvir Koljic (27 de ani) s-a bucurat aseară pentru golul din ultimele minute cu FCSB, în remiza 1-1, însă când a ajuns la vestiar a aflat că va rămâne fără reușită în acest sezon. Atacantul bosniac a fost declarat și MVP la final de meci, tocmai grație presupusului gol, însă până la urmă, în raportul arbitrului reușita Craiovei apare venită în urma unui autogol al lui Iulian Cristea.

„Și noi, dar și FCSB avem calitate, cred că meciul a fost bun. Am început greșit, e bine că am putut reveni. A doua repriză spun că am jucat bine. Aveam nevoie de acest gol, e important că am reușit să marchez, mai ales după perioada grea prin care am trecut”, a declarat Elvir Koljic la finalul partidei.

Atacantul Craiovei a vorbit și despre cartonașul roșu văzut de Basilio Ndong și șters de VAR: „Ne-am bucurat că s-a șters acel cartonaș roșu, pe motiv de ofsaid. Bine că s-a văzut la VAR. La Roguljic, la ultima fază, nu am văzut dacă a fost atins sau nu. Normal că au fost frustrați cei de la FCSB, au primit gol pe final”.

VIDEO. Elvir Koljic: „Ambele echipe au calitate, a fost un meci bun”

Elvir Koljic, fără gol în acest sezon

Pentru Koljic golul cu FCSB ar fi fost primul din acest sezon. Atacantul revenit după o serie de accidentări n-a reușit încă să puncteze. A bifat doar două pase decisive. În rest, în cele 17 apariții, 11 în campionat și 6 în Conference League, vârful cotat la 1.1 milioane de euro are 0 reușite. Și un total de 834 de minute.

Până la problemele cu accidentările, Koljic a fost unul dintre principalii marcatori ai oltenilor. În sezonul trecut a bifat 7 reușite în 40 de partide. Plus alte 5 pase de gol. Iar în urmă cu două sezoane, a avut 6 goluri în 8 partide de campionat. Sezonul 2018-2019, primul la Craiova pentru vârful cu 4 prezențe în naționala Bosniei, a înscris de 14 ori în 21 de meciuri.

Koljic, ghinionistul de serviciu

De când a semnat cu trupa din Bănie, din septembrie 2018, atacantul nu a fost ferit de accidentări. Prima dată a devenit indisponibil în luna martie a anului 2019, după o convocare la naționala Bosniei. Revenit pe teren în toamna aceluiași an, calvarul a continuat pentru Koljic: și-a fisurat o vertebră lombară și a fost din nou scos din circuit.

Sezonul 2020-2021 a început perfect pentru vârful Craiovei, dar acesta nu a fost mult pe val, deoarece la începutul lunii noiembrie 2020 a suferit o fractură de peroneu. Penultima accidentare a suferit-o în martie 2022, într-un meci cu CFR. Atunci, el a lipsit 5 meciuri. S-a mai „rupt” o dată și în septemberie, la un meci pierdut cu Hermannstadt și a avut nevoie de 3 luni de pauză.

FCSB e o echipă bună, deși azi n-au fost la fel de buni ca altădată, dar vor reveni probabil. Lupta se va duce până la final, și cu noi, cu CFR și Farul. Lotul nostru e bun, am câștigat cu CFR, azi am făcut egal, dar mai avem nevoie de puncte.

Suntem la 10 puncte de Farul, dar se vor înjumătăți în play-off, plus că avem două meciuri cu ei. Avem calitatea să-i batem, deci sperăm.
- Elvir Koljic

Ișfan își face autocritica după remiza cu FCSB: „Nu mi-am făcut jocul așa cum voiam”
CSU Craiova
Andrei Cordea, dezvăluiri de pe teren de la faza golului din prelungiri: „Sunt frustrat, nu vreau să zic ceva greșit”
FCSB - CSU Craiova 1-1