FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC VOLUNTARI

Mihai Popa a avut nervii mai tari! L-a intimidat pe Adi Petre, iar acesta a ratat un penalty în Farul - Voluntari

Mihai Popa
Mihai Popa

Articol de GSP - Publicat sambata, 12 februarie 2022 15:23 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 17:16

La scorul de 1-0 pentru Farul în meciul cu FC Voluntari din etapa #26 a Ligii 1, Adi Petre (24 de ani) a ratat o lovitură de la 11 metri, apărată excelent de portarul Mihai Popa.

În minutul 58 al confruntării de la Ovidiu, elevii lui Hagi puteau să-și majoreze avantajul. Marcatorul primului gol, Adi Petre, a obținut o lovitură de la 11 metri după o neglijență a lui Cosmin Achim, care a făcut henț în careu.

Tot el a executat penalty-ul, însă a ratat. Înainte ca Petre să bată, portarul Voluntariului, Mihai Popa, a reușit să-l distragă pe vârful lui Hagi. Pe linia porții, acesta l-a întrebat râzând în ce parte dă și i-a zâmbit încrezător. Apoi a sărit în dreapta, locul unde Petre a ales să execute, și a parat șutul.

Ratarea l-a enervat teribil pe Hagi, care și-a schimbat atacantul câteva minute mai târziu.

Este al doilea penalty apărat de Popa în acest sezon. Acesta mai reușise se pareze o lovitură de la 11 metri în meciul cu Sepsi, scor 2-1 pentru ilfoveni. Atunci, apăra șutul lui Luckassen.