FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FCU CRAIOVA 0-1

VIDEO + FOTO FC Voluntari - FCU Craiova 0-1 » Oltenii dau lovitura la Voluntari și fac calcule de play-off » Cum arată clasamentul

Articol de , , - Publicat vineri, 15 decembrie 2023 19:00 / Actualizat vineri, 15 decembrie 2023 19:09

FCU Craiova a învins-o pe FC Voluntari, 1-0, în primul meci din etapa a 20-a din Superligă.

Seria de 7 meciuri consecutive fără înfrângere (5 în Superligă și două în Cupă) a celor de la FC Voluntari s-a oprit chiar pe teren propriu. Elevii lui Ilie Poenaru nu au repetat prestația excelentă din meciul cu Rapid și nu au putut găsi drumul către poarta oltenilor. Care ajung la trei victorii în Superligă cu Giovanni Costantino, în 8 etape.

FCU Craiova, victorie cu FC Voluntari

Partida a fost una cu ritm. Niciuna dintre echipe nu a refuzat jocul. Chiar au căutat să atace și să-și creeze ocazii. Primele faze importante au avut loc la jumătate primei reprize.

În minutul 21, Aurelian Chițu a reușit să deschidă scorul, cu un șut din mijlocul careului. Dar reușita nu a fost validată. Motivul? Sidibe, care a dat pasa de gol, era în ofsaid.

Două minute mai târziu, a înscris și FC Voluntari. Dar și acest gol a fost anulat. Gurău a scăpat mingea din brațe, după un corner. Paz o împinge spre poartă, din fața portarul oltenilor, iar Armaș a trimis-o în poartă. Reușita a fost anulată pentru ofsaid.

Oltenii au dat lovitura în minutul 37. Sidibe a avut o acțiune personală pe partea dreapta, a centrat în forță în careu. După o bâlbâială a ilfovenilor, Blănuță a reluat din voleu, de la 11 metri, și a marcat.

+13 FOTO

După pauză, oltenii au controlat meciul și au reușit să păstreze avantajul. Chiar puteau să majoreze scorul, în minutul 54, dar „capul” lui Blănuță, de la 8 metri, nu l-a învins pe Fernandez.

Pe final, două ocazii ale ilfovenilor. Dumiter reia cu capul de la 10 metri, pe lângă poartă (78), iar lovitura liberă a lui Sigurjonsson, de la 20 de metri, s-a dus peste poartă.

Cu aceste trei puncte, oltenii ajung pe 10. Au 24 de puncte și sunt la 4 puncte de play-off. FC Voluntari este la egalitate cu oltenii, dar un loc mai jos.

Notele GSP după FC Voluntari - FCU Craiova

FC Voluntari: J. Fernandez 6 - Cr. Paz 5 (68 Sigurjonsson 6), Matricardi 4, I. Armaş (cp) 4 - Carnat 5, Raţă 5 (86 A. Niţă), Crepulja 6, Andrei 5 (78 R. Popescu), Aliji 4 - Nemec 6, D. Florea 5 (67 Dumiter 5)
Antrenor: Ilie Poenaru - 5

FC U Craiova 1948: I. Gurău 6 - Negru 7, Compagnucci 6, Lacroix 5, Mascarenhas 6 - Vlad Achim (cp) 6, van Durmen 6 - Sidibe 7 (65 Baeten 5), Bauza 6 (82 Asamoah), A. Chiţu 6 - Blănuţă 7 (64 Al. Blidar 6)
Antrenor: Giovanni Costantino - 7

Arbitru: Florin Andrei - 7 // Asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac - 7, Vlad Bârleanu - 7

FINAL » FC Voluntari - FCU Craiova 0-1