FOTBAL  »  Superliga  »  FCU CRAIOVA - POLI IAȘI 2-4

FCU Craiova - Poli Iași, amical cu multe goluri la Buftea » Elevii lui Leo Grozavu au făcut spectacol

FCU Craiova - Poli Iași / Foto: Andrei Furnigă

Articol de , - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 14:55 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 15:22

Poli Iași a învins-o pe FCU Craiova într-un meci amical disputat la Buftea, scor 4-2.

Prima ocazie a meciului i-a aparținut lui William Baeten, care a șutat în bară, dar deschiderea scorului a fost reușită de Andrei Gheorghiță în minutul 32. Robert Ion a dublat avantajul ieșenilor 3 minute mai târziu, iar Cătălin Itu a dus scorul la 3-0 cu câteva momente înaintea încheierii primei reprize.

Jibril Ibrahim a redus din diferență în minutul 55, dar ieșenii au restabilit avantajul de 3 goluri în minutul 81, după autogolul lui Juan Bauza. Jibril Ibrahim a reușit „dubla” în minutul 90 și a stabilit scorul final.

FCU Craiova - Poli Iași 2-4

• Au marcat: Ibrahim ′59, ′90/ Andrei Gheorghiță ′32, Robert Ion ′34, Itu ′45, Bauza(Autogol) ′81

FCU Craiova - Poli Iași, echipele de start:

FCU Craiova: Gurău - Padula, Kvakic, Lacroix, Mascarenhas - Achim, Van Durmen - Bauza, Baeten, Blănuță, Chițu
Antrenor: Giovanni Costantino

Poli Iași: Lung - Martac, Katanec, Ilie, Ispas - Marchioni, Itu, Saghiri - Ion, Gheorghiță, Harrison
Antrenor: Leo Grozavu

VIDEO. Silviu Lung jr. a vorbit despre un posibil transfer la Rapid: „Eu doar mă bucur de fotbal”

Din păcate este foarte foarte greu să joci în România în ianuarie și februarie. Avem probleme cu infrastructura. Dar a fost o mișcare binevenită. Azi am făcut prima dată antrenament pe iarbă.

Cred că începutul de sezon mă prinde aici. Transferul la Rapid? Sunt doar vorbe. Eu doar mă bucur de fotbal. Indiferent de orașul în care sunt”, a declarat Silviu Lung jr.

VIDEO. Aurelian Chițu: „Obiectivul nostru este să obținem patru puncte din meciurile cu Rapid și Farul”

„Aveam și noi nevoie de un meci înaintea de începerea campionatului. Din păcate prima repriză am făcut-o foarte proastă, să sperăm că vineri cu Rapid vom juca mult mai bine și va fi alt meci.

Am văzut că o să fie vremea puțin mai bună, terenul să nu fie înghețat, dar mă gândesc că nu vor fi probleme. Primele două meciuri sunt decisive, cu Rapid și cu Farul, dacă reușim să scoatem 4 puncte va fi foarte bine. Va fi destul de greu, dar sunt șanse.

E o luptă foarte strânsă, nu e diferență mare nici de play-off, nici de retrogradare. Fiecare meci e greu, nu știi cine poate să te bată, pe cine poți să bați. A fost un an foarte bun pentru mine cel care a trecut, mă gândesc să fie și anul ăsta la fel”.