FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL

FOTO Golul Farului din derby-ul cu FCSB, anulat după 7 minute de analiză în camera VAR » Liniile trasate încurcă și mai tare faza

Golul marcat de Louis Munteanu în minutul 58 al meciului dintre FCSB și Farul a fost anulat pentru ofsaid. Analiza din camera VAR a durat peste 7 minute. +26   FOTO

Articol de - Publicat luni, 05 februarie 2024 20:43 / Actualizat luni, 05 februarie 2024 21:45

FCSB a avut inițiativa în derby-ul cu Farul, dar campioana a încercat să lovească pe contraatac cu fiecare oportunitate. La fel au stat lucrurile și în minutul 58.

FOTO. Golul lui Louis Munteanu, anulat după 7 minute de analiză în camera VAR

Ronaldo Deaconu și Damien Dussaut au combinat rapid în flancul drept al atacului constănțean. Fundașul oaspeților a centrat în fața porții, la 6 metri. Louis Munteanu a venit nemarcat și a înscris cu latul.

Mingea a scuturat plasa în minutul 57:37. Arbitrul asistent nu a ridicat fanionul, reușita a fost inițial validată de „centralul” Horațiu Feșnic.

A urmat o analiză fără sfârșit în camera VAR. Decizia responsabililor cu arbitrajul video, Andrei Chivulete și Adrian Vornicu, a venit în minutul 64:52. Golul a fost anulat, spre stupefacția lui Gică Hagi.

Ulterior, pe transmisiunea TV au apărut și liniile trasate din camera VAR. Diferența dintre piciorul lui Dawa (linia albastră) și capul lui Munteanu (linia roșie) pare de jumătate de metru. Dacă distanța este reală, atunci cele 7 minute de analiză sunt inexplicabile.

FOTO. Imagini emoționante de ziua „Regelui” » Ce surprize a găsit Gică Hagi pe Arena Națională, la FCSB - Farul

+22 FOTO

VIDEO. Imagini emoționante! Tot stadionul i-a cântat „La mulți ani” lui Gică Hagi

Îi dă șah-mat lui Becali. Fotbalistul care a costat o avere vrea să plece gratis de la FCSB
FCSB
Conducerea lui Dinamo dezvăluie abia acum că n-a avut încredere în el: „A fost lăudat, promovat, dar am avut mereu semne de întrebare. Îmi pare rău că am avut dreptate”
dinamo

Comentarii (28)
lefter_popescu
lefter_popescu  •  06 Februarie 2024, 12:01
Postat de metrax pe 05 Februarie 2024, 22:51

Mda, din pacate arbitrii VAR sunt varza la geometrie in spatiu. Ca sa compari pozitiile a doua linii, trebuie sa le aduci la acelasi nivel pe verticala, altfel ai erori de perspectiva. Linia albastra e la nivelul solului, fiind determinata de piciorul lui Dawa. Linia rosie e la nivelul umarului lui Munteanu. Trebuie si ea adusa la nivelul solului. Piciorul din spate al lui Munteanu e pe sol. Tragem o linie orizontala prin varful piciorului. Apoi proiectam umarul lui Munteanu pe aceasta linie. O sa obtinem un punct in dreapta liniei albastre. Concluzie: nu a fost offside. De mentionat: sunt FCSB-ist. Am draci de mor de la egalul asta.

Amice cred ca logica ta este corecta pe jumatate. Eu spun asa: linia rosie este trasata la extremitatea capului atacantului ( adică sus) cea albastra la piciorul lui Dawa ( adică jos la nivelul gazonului) . Din linia albastra trebuia trasa in sus o perpendiculara pt a o ridica la nivelul celei rosii, astfel ele ar fi una lângă cealaltă...respectiv cea rosie urmata ( poate chiar lipita ) de cea albastra. Decizia de a nula golul a fost corecta ( în poza ar fi liniile lipite) pt ca la scara 1/1 distanta ar fi de 1 - 2 sau 3 cm .

lefter_popescu  •  06 Februarie 2024, 11:48

Domnilor , linia rosie pusa pe capul atacantului este corecta , însă cea albastra ,de lângă piciorul lui Dawa, trebuia ridicata printr-o perpendiculara lângă cea rosie. Astfel liniile ar fi fost una lângă cealaltă...respectiv cea rosie urmata la câțiva mm de cea albastra. Decizia corecta este offside , chiar și cu un mm sau doi pt ca la scara 1/1 s-ar transforma în 1 sau 2 cm. Golul a fost anulat in mod corect. Cei de la VAR, se pare ca nu pricep nimic din geometria în spațiu.

ionica007
ionica007  •  06 Februarie 2024, 11:44
Postat de remarque pe 05 Februarie 2024, 23:11

decizie aberanta, asa cum e aberant orice sistem de impartire a dreptatii in Romania. Singura noastra scapare e sa aducem straini sa ne arbitreze, sa ne conduca si pe ansamblu sa decida in orice. Noi romanii suntem o combinatie de prostie, hotie, smecherie, fudulie, superficialitate si lipsa de educatie. Noi nu putem sa facem nimic corect pana la capat.

Ar fi o solutie, daca... Dar, daca urmaresti si celelalte campionate, nici aia nu sunt mai breji decat ai nostri. In Premiere League mi se par cei mai slabi, urmati de spanioli si italieni. Un plus au, din punctul meu de vedere, nemtii si francezii...