FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FCSB 2-1

Ilie Dumitrescu a sesizat o greșeală făcută de staff-ul lui FCSB la Arad

Fostul internațional Ilie Dumitrescu (54 de ani) a analizat victoria obținută de cei de la UTA Arad în fața lui FCSB, 2-1, într-o partidă din runda cu numărul 7 din Superliga. +20   FOTO

Articol de - Publicat marti, 29 august 2023 07:05 / Actualizat marti, 29 august 2023 11:19

FCSB a înregistrat la Arad, contra celor de la UTA, prima înfrângere din 7 etape de Superliga, 1-2. Vicecampioana României a evoluat începând cu minutul 45+4 în 10 oameni, după ce Alexandru Pantea a fost eliminat pentru cumulul de cartonașe galbene.

Becali și-a certat antrenorii în direct și a anunțat un nou transfer: „Mi-au zis: «Cum să joci fotbal cu Cordea?». L-am vândut din cauza lor și acum trebuie să iau pe altcineva”
UTA - FCSB 2-1

Ilie Dumitrescu a sesizat o greșeală făcută de staff-ul celor de la FCSB: faptul că atacantul Andrea Compagno a fost scos de pe teren în minutul 69 și înlocuit cu Eduard Radaslavescu.

Fostul mijlocaș al Stelei consideră că italianul ar fi fost în continuare principalul pericol pentru poarta lui Florin Iacob, chiar dacă FCSB evolua în inferioritate numerică și fostul atacant de la FCU Craiova avusese o evoluție ștearsă.

Ilie Dumitrescu critică schimbarea lui Andrea Compagno din UTA - FCSB: „Nu mai are aceeași încredere”

„E clar că o decizie schimbă total jocul. Două faze au decis! Penalty-ul, după care eliminarea la Pantea. În contextul ăsta, a fost foarte greu pentru FCSB

A fost o singură acțiune în care FCSB putea să marcheze, în inferioritate. În multe momente, în 10 oameni, joci direct pe atacant.

Dar Compagno a fost schimbat și, chiar dacă nu a jucat excelent, nu ai al doilea pivot, număr 9. El nu mai are aceeași încredere.

Când s-a pus în balanță postul de titular, e o presiune mai mare. S-a văzut și în ultimul meci de acasă (n.r. - cu Poli Iași), când a avut două-trei ocazii mari de a marca și nu a reușit să le fructifice.

În prima repriză, după ceea ce s-a întâmplat în minutul 15, UTA a arătat foarte bine”, a declarat Ilie Dumitrescu, potrivit Digi Sport.

Gigi Becali, acuzații grave și xenofobie imediat după UTA - FCSB: „Nu pot să mă bat cu doi frați! Îi mai cheamă și cum îi cheamă!”

Ce dialog ar fi purtat pe teren Florinel Coman cu arbitrul George Găman: „Asta mi-a spus! Săracul, a mai fost suspendat...”