FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - FCSB 0-0

Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate din U Cluj - FCSB: „E de 5 roșii!” » Ce spune despre momentul în care FCSB a cerut penalty

Articol de - Publicat miercuri, 21 februarie 2024 12:51 / Actualizat miercuri, 21 februarie 2024 14:13

Ion Crăciunescu a analizat fazele controversate din U Cluj – FCSB 0-0.

Fostul arbitru este de părere că ambele echipe trebuiau să rămână în inferioritate numerică și spune nu se poate pronunța cu exactitate dacă echipa roș-albastră trebuia să primească penalty în minutul 34.

Mihai Stoica, iritat în direct de o remarcă: „Aa, nu? Serios?” » Ce problemă a găsit la FCSB: „Așa nu câștigi campionatul”
FCSB

Ion Crăciunescu a analizat fazele din U Cluj – FCSB

Prima fază analizaăt a fost cea din minutul 20, când Anselmo îl lovește cu cotul pe Ovidiu Popescu.

Aoleu! E de roșu! 5 roșii. Păi, când sari la cap, te duci cu mâna sus și apoi o duci și în spate și-l lovești cu cotul în față pe adversar... Ce, trebuie să-i scoți toți dinții? Sau ce trebuie să faci ca să iei roșu? Roșu clar”, a spus Ion Crăciunescu, potrivit digisport.ro.

A doua fază controversată a fost în minutul 34, când Octavian Popescu a căzut în careu după un duel cu Roger. Crăciunescu spune că faza nu e clară și că îi dă credit arbitrului Ovidiu Hațegan.

„Haideți să vedem cine joacă mingea. Joacă mingea jucătorul cu numărul 10, Octavian Popescu. Și jucătorul cu numărul 8 ce face? Zic să îi dăm credit arbitrului, dacă nu putem trage o concluzie. Este un contact între cei doi. Dar eu nu văd clar că este penalty”, a spus Crăciunescu.

În final, fostul șef a comentat și faza din minutul 42, când Octavian Popescu îl lovește cu corpul pe Lucas Masoero. Și consideră că acesta trebuia eliminat.

„Eu sunt pentru roșu la astfel de faze. Loviturile cu mâna le-aș sancționa aspru. Ia, să vedem. Se uită după el? Îl ochește? Îl lovește în față, în bărbie. Este o luptă pentru minge așa ceva așa? Nu!”, a concluzionat Crăciunescu.

Mihai Stoica, supărat pe Ovidiu Hațegan

Mihai Stoica a criticat în termeni duri arbitrajul lui Ovidiu Hațegan.

„Nici n-am avut ocazii să zicem că meritam mai mult. Târnovanu a apărat de la 11 metri, e clar că nu meritai mai mult. Sunt nemulţumit pentru că mă aşteptam ca Haţegan să arbiteze corect!

Elias Charalambous a zis foarte bine după meci. Săptămâna trecută am avut vizita celor de la CCA, care ne-au arătat faza asta şi au spus că atunci când mâna se duce spre fața jucătorului şi se foloseşte ca o armă, nu s-a zis despre intensitate... Acolo n-a sărit normal, de galben. Dacă jucai în superioritate din minutul 20, era altceva.

Sunt nişte greşeli odioase! E bătaie de joc! Avem seminar cu ei şi să mergem să-i minţim pe ăia că orice lovitură cu cotul în gură e roşu, apoi ei dau galben. Chipciu face niște istericale, aruncă mingea. Tu, Hațegan, nu îi dai cartonaș galben. Nu îmi vine să cred că am asistat la un astfel de meci arbitrat de Hațegan. Haţegan şi Kovacs au regim special, e clar. Kovacs face zob meci după meci şi ne delectăm cu el la Inter - Atletico”, a spus Mihai Stoica la Orange Sport.

Match Quiz CFR Cluj - Dinamo

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe meciul CFR Cluj - Dinamo și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO A scos în evidență punctul slab al celor de la FCSB în lupta la titlu: „E o problemă mare”

Fotbalistul de la FCSB care i-a lăsat fără replică pe toți: „Ne-a stat puțin inima”