FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - DINAMO

Notele GSP după Universitatea Craiova - Dinamo » Doar 2 fotbaliști s-au remarcat!

Articol de - Publicat duminica, 12 noiembrie 2023 18:58 / Actualizat duminica, 12 noiembrie 2023 19:05

CS Universitatea Craiova a învins-o cu 1-0 pe Dinamo, în runda cu numărul 16 din Superligă. Cei mai buni fotbaliști de pe teren au fost din tabăra gazdelor, Laurențiu Popescu (26 de ani) și Marian Danciu (21 de ani), marcatorul unicul gol. Ambii au primit nota 7 din partea GSP.

Fără să strălucească, Universitatea Craiova a obținut o victorie la debutul antrenorului Ivaylo Petev. Oltenii au fost salvați de Marian Danciu, fotbalistul eligibil pentru regula U21, și de inspirația portarului Laurențiu Popescu.

Ivaylo Petev, pe modul silențios la debutul său în România: 8 idei despre antrenorul bulgar la prima sa experiență în Liga 1
CSU CRAIOVA - DINAMO 1-0

Notele primite de fotbaliștii Universității Craiova:

• L. Popescu (nota 7) * A avut câteva parade de excepție, chiar dacă, practic, la dubla ocazie a lui Abdallah și Ghezali din minutul 34, și-a reparat greșeala, după pasa dată la adversar.
  • Vlădoiu (nota 5) * A avut ceva de pătimit pe partea lui, acolo s-au desfășurat atacurile mai periculoase ale "câinilor", a fost schimbat în startul reprizei secunde.
  • Screciu (nota 6) * A rezolvat cu discernământ fiecare fază la limită, s-a completat reciproc cu Silva.
  • R. Silva (nota 6) * Și-a dominat fizic adversarii, fără probleme. -
  • Bancu (nota 6) * A oferit assist-ul de la deschiderea scorului, a pedepsit somnolența apărătorilor adverși.
  • Al. Crețu (nota 6) * Doar Edi Iordănescu nu are ochi pentru el, foarte determinat la centrul terenului.
  • Kurtic (nota 5) * Muncitor, a pus umărul la jocul echipei, să fie bine, să nu fie rău. A fost schimbat după ceva mai mult de o oră de joc.
  • Danciu (nota 7) * A deschis scorul, în minutul 5, nestingherit, singur-singurel în careul advers. Măcar pentru o clipă, suporterii dinamoviști au avut un nume familiar la urechi, numele vârfului alb-albaștrilor aducând aminte de un oltean drag "câinilor", Danciu-gol, Ionel Dănciulescu.
  • A. Ivan (nota 4) * Putea închide prima repriză cu un gol, a făcut bine faza până la șut, mingea fiind blocată la sacrificiu de fundașii dinamoviști. A fost apostrofat de o parte dintre suporteri la schimbarea din finalul jocului.
  • Mitriță (nota 5) * Cel mai faultat om al partidei, a încercat să iuțească ritmul meciului, dar i-au ieșit puține faze în ofensivă. Poate și din această cauză, Craiova nu a dominat întâlnirea cu autoritate, conducând ostilitățile datorită golului-cadou din startul întâlnirii.
  • Koljic (nota 4) * A irosit și el o ocazie uriașă, în minutul 17, când a fost lăsat singur cu Golubovic după o pasă a lui Mitriță. În rest, invizibil, exceptând că a început mingea de la el la debutul reprizei.
  •       Au mai intrat:
  • Căpățînă (nota 6) * A intrat în minutul 57 în locul lui Vlădoiu și și-a făcut partea sa de muncă.
  • Mateiu (nota 5) * A intrat în minutul 65 în locul lui Kurtic. Util.
  • Markovic (nota 4) * A intrat în minutul 65 în locul lui Koljic. Și atât.
  • Roguljic * A intrat în locul lui Ivan în minutul 90.

Antrenor Ivaylo Petev (nota 6) * Debut cu victorie în Liga 1, dar fără ca bulgarul să iasă în evidență cu vreo mutare.

Notele primite de fotbaliștii lui Dinamo:

• Golubovic (nota 6) * A scos tot ce-a putut, a dat siguranță echipei.
  • Cr. Costin (nota 4) * A dat liber la câteva bulevarde pe tronsonul său, de aceea a fost înlocuit la pauză.
  • Lucas (nota 5) * Nu a greșit, nu a impresionat, s-a luptat fizic cu adversarii.
  • Homawoo (nota 6) * Dacă în apărare e "lemn", a fost prins de fază în atac, în minutul 37, a avut o reluare periculoasă cu capul. Spre deosebire de alte meciuri, nu a mai greșit flagrant, dimpotrivă, a avut câteva situații tratate corect.
  • Amzăr (nota 5) * În nota echipei și a lui, personală.
  • N. Roșu (nota 4) * Subțire.
  • Larrucea (nota 6) * Peste Bena pe postul ales de Burcă pentru el.
  • Ilic (nota 5) * Mai puțin implicat decât de obicei în jocul ofensiv al echipei, a fost șters, de aceea a fost înlocuit, firesc, în minutul 71.
  • Ghezali (nota 5) * Francezul s-a logodit cu neputința! După ratarea lui Abdallah, din zonă centrală, în minutul 34, mingea a ajuns la el, voleu, din lateral stânga, l-a luat la țintă pe portarul oltenilor. S-a mutat în centru, a fost blocat de Screciu în minutul 37 la un șut ce se anunța periculos. A dispărut în partea secundă.
  • Abdallah (nota 4) * A ratat o ocazie uriașă, în minutul 34, rămas față în față cu Popescu, a făcut și henț la golul anulat lui Gregorio. Atacant din Madagascar, ce vreți?!
  • Bani (nota 4) * Un mix de atitudine și egoism, nu s-a remarcat decât printr-o reluare ce ar fi putut fi o fază periculoasă în finalul primei părți, dar a ales să șuteze la poartă dintr-o poziție grea, gândindu-se, probabil, că el a creat faza.
         Au mai jucat:
  • Moura (nota 6) * A intrat la pauză în locul lui Costin. Mai activ decât cel pe care l-a înlocuit.
  • Gregorio (nota 5) * A intrat în minutul 65 în locul lui Bani, a încercat să facă ceva pe teren, dar i-au ieșit foarte puține. A băgat mingea în ațe, însă golul a fost anulat pentru henț la Abdallah.
  • Iglesias (nota 5) * A intrat în minutul 71 în locul lui Ilic. A mișcat ceva mai mult decât Neluț Roșu.
  • I. Roșu * A intrat în minutul 90 în locul lui Neluț Roșu.

Antrenor Ovidiu Burcă (nota 5) * A încercat, s-a agitat, Dinamo a interpretat o altă partitură, dar timpul nu mai are răbdare cu el. Craiova a fost slabă, dacă nu chiar foarte slabă, Dinamo n-a fost în stare să profite din puținele ocazii, mari și foarte mari, oferite de joc.

VIDEO. Sorin Cârțu, sărbătorit înainte de CS Universitatea Craiova - Dinamo

FCSB a decis cine va fi jucătorul care acoperă regula U21 la meciul cu FCU Craiova: ultima dată când a fost titular în campionat, roș-albaștrii au suportat o umilință istorică!

Sorin Cârțu și-a făcut ziua pe stadion! Moment emoționant înaintea startului meciului din Bănie

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”