FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

CORESPONDENȚĂ DIN ANTALYA Notele GSP după meciul FCSB - LASK » Cine au fost remarcații roș-albaștrilor în succesul din singurul amical din Antalya

Articol de , - Publicat duminica, 14 ianuarie 2024 12:06 / Actualizat duminica, 14 ianuarie 2024 12:55

FCSB s-a impus în singurul amical al iernii, scor 3-1 în fața celor de la LASK Linz, grație reușitelor lui Luis Phelipe, Florinel Coman și David Miculescu.

Cei 3 au fost cei mai buni oameni ai roș-albaștrilor și au primit cele mai mari note din partea reporterului GSP.

Decizie neașteptată » Cine a fost primul căpitan la FCSB în 2024 + Banderola s-a plimbat de trei ori în prima repriză
FCSB

Notele celor de la FCSB din meciul cu Lask Linz

• Târnovanu (nota 6) * A fost la post la singura ocazie a austriecilor din prima parte. A blocat și a menținut avantajul echipei. Anterior a trimis mingea direct unui adversar, dar acesta n-a putut profita.
  • Crețu (nota 7) * Sigur pe el, fără probleme.
  • Ngezana (nota 6) * I-a dat cu roțile-n sus pe adversari, pe unul l-a scos în decor. Puternic și fără să miște vreunul lângă el.
  • Dawa (nota 6) * În media apărării, s-a completat cu colegii.
  • Radunovic (nota 6) * Și-a făcut viața ușoară pe teren, a analizat bine fazele.
  • Alhassan (nota 6) * Combativ și comunicativ cu coechipierii, joc consistent.
  • Șut (nota 6) * Ca de obicei, bine.
  • Olaru (nota 5) * Fără să iasă în evidență prea mult. Controlat des la glezne de adversari.
  • Luis Phelipe (nota 7) * Gol la prima ocazie pe care si-a creat-o la FCSB, asta da eficientă! Faza i-a dat și mai multă încredere.
  • Compagno (nota 5) * Nu și-a găsit pașii, iar coechipierii nu l-au găsit pe teren.
  • Oct. Popescu (nota 5) * N-a reușit un dribling! Ieșit din uz.
  • Antrenorul Elias Charalambous (nota 7) * debut bun, apetit ofensiv, a făcut si schimbările la momentul oportun.

Au mai jucat:

• Andrei Vlad (nota 5) * Nu a avut el prea mult de muncă, dar a luat gol, spre deosebire de Târnovanu. Și el a fost aproape de o gafă uriașă, dar nici de data aceasta austriecii n-au profitat de „cadoul” portarului de la FCSB.
  • Pantea (nota 6) * Muncitor și atât.
  • Lixandru (nota 6) * Util și arțăgos.
  • Coman (nota 7) * Artă si precizie. Gol de autor, la prima ocazie pe care a avut-o. A mai încercat și alte câteva faze personale.
  • Miculescu (nota 7) * Bine! A dat un „assist” de efect la golul lui Coman, iar apoi avut o ocazie și tratat-o foarte bine, marcând un gol frumos.
  • Ov. Popescu (nota 6) * OK. În nota lui obișnuită.
  • Radaslavescu (nota 6) * Interesant. A încercat chestii deosebite.

FCSB, victorie lejeră în amicalul cu LASK Linz

În singurul amical al iernii, FCSB a învins-o fără probleme pe LASK Linz. Cu o echipă de start surprinzătoare prin titularizarea lui Vali Crețu și a lui Compagno și lăsarea pe bancă a lui Florinel Coman, FCSB a dominat prima repriză, pe care a încheiat-o în avantaj.

Singurul gol din primele 45 de minute a fost marcat de nou venitul Luis Phelipe (21), cu un șut la colțul scurt. Repriza a doua a adus intrările lui Coman și Miculescu, care au majorat avantajul pentru roș-albaștri. În minutul 64, Miculescu l-a găsit cu o pasă de efect pe Coman, care a driblat un adversar și a punctat pentru 2-0.

Austriecii au redus din diferență în minutul 70 prin Ljubicic, după un șut bine plasat la care Vlad nu a avut ce mai face. Scorul final a fost stabilit însă de David Miculescu, atacantul roș-albaștrilor punctând în minutul 75 cu un șut puternic la colțul scurt. FCSB a jucat bine de tot împotriva echipei de pe locul 3 din Austria, controlând meciul și în sistemul 4-3-3 și în 4-2-3-1.

Pentru FCSB continuă cantonamentul din Antalya, unde va mai sta până pe 21 ianuarie. Roș-albaștrii se vor întoarce apoi în țară și vor juca meciul din campionat împotriva celor de la UTA pe 22 ianuarie.