FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - DINAMO

Surpriza lui Burcă pentru meciul cu Oțelul: a mai jucat doar 7 minute tot sezonul!

Vali Borcea (ultimul din dreapta jos) bifează primul meci ca titular în acest sezon / foto: Raed Krishan

Articol de , - Publicat vineri, 29 septembrie 2023 19:29 / Actualizat vineri, 29 septembrie 2023 19:46

Ovidiu Burcă a pregătit o surpriză majoră în primul „11” pe care-l utilizează în deplasarea de la Galați cu Oțelul. Tehnicianul dinamovist a apelat încă din primul minut la Valentin Ioan Borcea, mijlocașul de 22 de ani crescut la juniorii „câinilor”.

Vali Borcea, 22 de ani, e titular în premieră în acest sezon. Burcă a fost nevoit să apeleze la el pentru a respecta regula U21, Bani fiind accidentat, iar Amzăr suspendat

Oțelul a dat, Dinamo a luat! „Câinii” pierd și la Galați și ajung la PATRU înfrângeri consecutive fără gol marcat
Oțelul - Dinamo

Vali Borcea, doar 7 minute în acest sezon

În Superligă, Borcea mai bifase doar 7 minute pe durata acestui sezon, în partidele cu CSU Craiova (0-2) și FC Voluntari (3-2). De fiecare dată, acesta a intrat din postura de rezervă. El prinsese o repriză și în meciul de Cupă cu Metaloglobus, câștigat de roș-albi cu 2-1.

Vali Borcea, în sezonul „apocaliptic” pentru Dinamo, în care „câinii” au retrogradat în Liga 2 / foto: GSP

Valentin Borcea e unul dintre cei mai vechi jucători din lot. A debutat pentru Dinamo pe 5 iulie 2020, sub comanda lui Adrian Mihalcea, când a fost schimbat după doar 70 de secunde într-o partidă cu Academica Clinceni. El a rămas în componența „haitei” și după retrogradarea în liga secundă din 2022, fiind unul dintre jucătorii pe care Burcă s-a bazat la „matineu”.

Echipa de start aliniată de Burcă la Galați: Golubovic - Lucas, Bena, Patriche - G. de Moura, N. Roșu, Larrucea, C. Costin - V. Borcea - G. Gregorio, D. Politic
Rezerve: Dujmovic - I. Roșu, D. Iglesias, H. Abdallah, A. Bordușanu, D. Giafer, R. Grigore, D. Irimia, L. Ghezali

VIDEO Înainte de Oțelul - Dinamo, unul dintre liderii „oțelarilor” anunță: „Vrem play-off-ul, nu e un obiectiv imposibil!”

A jucat alături de Ovidiu Burcă, dar nu-l mai vrea la Dinamo: „Pe el l-aș vedea antrenor, i-aș face ofertă”

EXCLUSIV Ce se întâmplă cu Burcă după ce Dinamo a ajuns penultima în Liga 1: „Am fost la Săftica, am vorbit cu Ovidiu”

Exod la încă un club din Superligă: 7 jucători sunt OUT » Rapid, U și CFR Cluj luptă pentru mijlocașul rămas liber

Se pregătește o decizie epocală » FIFA este tentată să aprobe modificarea, fanii se revoltă!