FOTBAL  »  Superliga  »  OȚELUL - RAPID

VIDEO Bergodi, înainte de Oțelul - Rapid: „Mă așteptam să joace mai mult la națională, la Galați va fi titular”

Cristiano Bergodi, 58 de ani, antrenorul Rapidului, a prefațat confruntarea cu Oțelul în cadrul unei conferințe de presă.

Articol de , - Publicat vineri, 15 septembrie 2023 14:18 / Actualizat vineri, 15 septembrie 2023 14:19

• Duminică, de la 19:15, Rapid se deplasează la Galați, pentru confruntarea cu Oțelul din runda #9 a Superligii. Duelul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct la TV pe Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport 1.

„E un meci foarte important și dificil. Oțelul are un antrenor bun, Dorinel, îl cunosc de mult timp. Oțelul face presing, e o echipă care joacă agresiv, cu intensitate.

Oțelul a pierdut doar cu FCSB. Apoi, nici n-a câștigat, nici nu a mai pierdut. Dar și-a creat mereu ocazii, a avut șanse importante. Vom vedea dacă pauza a fost de bun augur sau nu”, a declarat Bergodi.

Pe FCSB o așteaptă infernul! Patru deplasări și mii de kilometri în doar zece zile: de la Constanța la Oradea
FCSB

Cristiano Bergodi, înainte de Oțelul - Rapid, despre...

• Kevin Soni, noul atacant al Rapidului: „A venit de puține zile. Nu va fi în lot cu Oțelul, trebuie să lucreze un pic la pregătirea fizică, la pregătirea mentală, la pregătirea tactică. N-a jucat mult în ultimul timp. Dar e un fotbalist bun, care îmi place”

• lotul pe care îl are la dispoziție în acest moment: „Am un lot bun, s-a terminat campania de mercato. E un lot complet după venirea lui Soni, care l-a înlocuit pe Dugandzic. Sunt mulțumit, vreau să lupt pentru primele 3 locuri. Dacă vom câștiga titlul sau dacă vom termina pe locul doi, vom vedea. Nu am un glob de cristal în față să prevăd viitorul”

• jucătorii întorși de la naționale: „Nu a fost nevoie să-l consolez pe Rrahmani, a fost dezamăgit în prima zi. Moralul i se va reface printr-o evoluție bună la Galați, pentru că va juca. Nu l-am simțit afectat. I-am spus că mă așteptam să joace mai mult contra României, dar e bine pentru noi că a jucat mai puțin, pentru că noi nu mai aveam alt atacant pentru meciul cu Galați. Mă așteptam să joace întrucât cei de la Kosovo nu mai aveau nimic de pierdut, trebuiau să forțeze victoria. Horațiu Moldovan era fericit, Cîrjan mai puțin, dar sunt jucători profesioniști. Naționala e naționala, clubul e club. Trebuie să-ți schimbi imediat atitudinea”.
Kosovarul Rrahmani are un început excelent la Rapid: 4 goluri în primele două meciuri!

10 minutea prins Rrahmani din partida România - Kosovo 2-0. Cu Elveția (2-2) n-a fost deloc pe teren

Ce a spus Andrei Borza înainte de Oțelul - Rapid:

• „Va fi un meci greu, cu o echipă bună, agresivă, care n-a pierdut niciun meci, a făcut numai egaluri. Vom merge să câștigăm. Trebuie să demonstrăm că nu am câștigat întâmplător ultimele 3 partide și să jucăm foarte bine la Galați”

• „Mă simt extraordinar la Rapid. Am venit, am jucat 3 meciuri și avem 3 victorii. Sper să continuăm la fel. Cu Petrila mă înțeleg cel mai bine”

• „Am făcut un joc foarte bun cu Albania (n.r. - Albania - România 3-2 în preliminariile Campionatului European de tineret). Chiar dacă nu am câștigat, am demonstrat în primele 75 de minute că suntem o echipă foarte bună și că trebuie să fim luați în considerare la calificare”