FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - HERMANNSTADT

VIDEO + FOTO Hermannstadt a avut om în plus aproape tot meciul cu Petrolul, dar nu a profitat la Ploiești

Petrolul - Hermannstadt, în etapa #10 din Superliga, live

Articol de - Publicat duminica, 24 septembrie 2023 20:14 / Actualizat duminica, 24 septembrie 2023 20:23

Petrolul a remizat acasă cu Hermannstadt, scor 0-0, în etapa #10 din SuperrLiga. Sibienii nu au profitat de omul în plus, după ce Valentin Țicu a fost eliminat în minutul 6. Căpitanul găzarilor i-a provocat o accidentare gravă lui Dragoș Iancu, fractură deschisă de peroneu.

Programul complet și rezultatele din Liga 1 AICI!

Colege de clasament în zona play- off, Petrolul și Hermannstadt promiteau un meci interesant. Jocul a început vioi, dar s-a frânt repede, în minutul 6, la o fază la care Țicu a avut un atac tare la Dragoș Iancu și i-a rupt piciorul.

VIDEO. Accidentarea gravă suferită de Dragoș Iancu

Petrolul a rezistat cu Hermannstadt

Rămași în 10, ploieștenii au cedat spațiu, s-au ghemuit în propria jumătate, încercând să oprească ofsenisva tot mai accentuată a oaspeților și pândind pe contre. Sibienii au avut inițiativa, dar n-au prea găsit culoare să se apropie periculos de poarta lui Zima. Pus la încercare dintr-o "liberă" de Butean, abia după o jumătate de ceas și apoi de Neguț, care a ratat ținta.

Ultimul sfert de oră s-a animat brusc., Și culmea, Petrolul, pe contraatac, a avut pe cele mai mari ocazii. Dar Musi, oprit odată de degetele lui Căbuz, Roman II și Jair le-au irosit cu prea mare seninătate.

Au avut și băieții lui Măldărășanu două șanse mari, însă Murgia, singur la 6 metri, n-a nimerit poarat cu capul, Iar Zima a mai intervenit o dată excelent la execuția lui Balaure. Meci aprins, doar 0-0 la pauză.

I-a rupt piciorul! Accidentare GRAVĂ în Petrolul - Hermannstadt! Atenție, imagini cu puternic impact emoțional
PETROLUL - HERMANNSTADT 0-0

Hermannstadt marcase în debutul reprize secunde

Partea secundă a început tot abrupt. Cu un gol al lui Alhassan, anulat însă pentru un henț al lui Paraschiv, o fază pe care "centralul" Barbu, avertizat în caști de VAR, a rezolvat-o doar după ce a revăzut faza. Meciul s-a echilibrat, chiar dacă Petrolul a mai pierdut încă un om din ofensivă.

Grozav a fost sacrificat să joace în multe momente fundaș în stânga în locul părăsit de Țicu. Evident că Hermannstadt a avut mingea, nu însă și mintea limpede să desfacă defensiva adversă. Meteahna unei echipe obișnuite să joace pe contre, dar care se blochează când trebuie să atace o apărare aglomerată.

Țicu l-a accidentat grav pe Dragoș Iancu

+12 FOTO

Sezonul e ca și încheiat deja pentru tânărul jucător al sibienilor, Dragoș Iancu (20 de ani), care a părăsit terenul în ambulanță, cu piciorul stâng imobilizat, după nici șase minute de joc, la Ploișeti.

La o fază în propriul careui, Iancu a încercat să declanșeze un contraatac, însă Țicu e intrat prin alunecare, l-a lovit mai întâi cu stângul în genunchiul drept, iar apoi, din inerție, a venit cu genunchiul drept pe glezna stângă a adversarului. Arbitru Marian Barbu a vrut inițial să-i acorde galben căpitanului Petrolului, dar văzând cum atârna piciorul lui Iancu, ia acordat direct "roșu" lui Țicu.

Hanca era în lacrimi, Țicu se ținea de cap, colegii lui Iancu s-au strâns în jurul lui. Iar acesta a fost dus direct la spital, unde diagnosticul a fost crunt: fractură deschisă de peroneu deasupra preznei stângi.

Clasamentul din SuperLiga

Cele două au rămas pe locuri de play-off. Hermannstadt e pe poziția 5, Petrolul pe 6, ambele cu 14 puncte.

FINAL. Petrolul - Hermannstadt 0-0

Min 46 » Hermannstadt a avut gol anulat

Hențul comis de Paraschiv/ foto: captură Digi Sport

Hermannstadt a deschis scorul imediat după pauză, prin Alhassan, în reușita a fost anulată după ce Marian Barbu a revăzut faza la VAR.

Paraschiv a comis un henț când a preluat balonul în careu, a încercat să dribleze doi adversari, iar mingea a ajuns la Alhassan, care a trimis plasat lângă bară.

Minutul 45+5 » Petrolul putea marca înainte de pauză

Rămasă cu un om în minus după eliminarea, Petrolul a rezistat fara să primească gol până la pauză. Mai mult, prahovenii ar fi putu intra cu avantaj la cabine, dar Mihai Roman II a ratat o mare ocazie.

A trimis mult peste poartă din apropiere, după o fază individuală a lui Jair.

Minutul 6 » Accidentare horror pentru Dragoș Iancu. Atenție, imagini cu puternic impact emoțional

+12 FOTO

În minutul 6, Țicu a intervenit periculos, cu piciorul sus, asupra lui Dragoș Iancu. Mijlocașul în vârstă de 20 de ani de la Hermannstadt a suferit o accidentare teribilă. Glezna piciorul stâng a suferit o fractură. Jucătorii s-au strâns în jurul lui și au chemat de urgență Ambulanța.

„Centralul” a revizuit cartonașul galben și l-a eliminat pe Țicu.

Petrolul - Hermannstadt, echipe de start:

PETROLUL: Zima - Doua, Papp, Meijers - Hanca, Seto, Jair, Țicu - Musi, M. Roman II, Grozav,
REZERVE: Eșanu, Dumitriu, Pedro, Garutti, Diomande, Jefferson, Rădulescu, Mitrov, I. Răducan
ABSENT: Huja (accidentat)
ANTRENOR: Florin Pîrvu

HERMANNSTADT: Căbuz - Butean, Găman, I. Stoica, Etienne - Murgia, Sota, P. Iancu - Neguț, Paraschiv, Balaure
REZERVE: Muțiu, Bejan, Alhassan, Biceanu, Oroian, Băbuț, Jipa, Fonseca,, G. Iancu
ABSENT: Ad. Petre (accidentat)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

Stadion: Ilie Oană (Ploieşti)
Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Urzică Vladimir (Piatra Neamţ) / Arbitru VAR: Petrescu Radu (Bucureşti), Arbitru AVAR: Țepușă Mihaela (Buzău)

Etapa 10 // Match Preview Petrolul - Hermannstadt

Conferința de presă a gazdelor

Conferința de presă a oaspeților

Incredibil: cum a fost premiat Istvan Kovacs de CCA la 3 zile după prestația horror din CFR Cluj - Petrolul » Îi arbitrează pe Neymar, Stanciu și Contra!
DELEGARE
Momentul pe care atacantul celor de la Hermannstadt l-ar schimba cu FCSB: „Aș scoate golul din penalty pentru asta”