FOTBAL  »  Superliga  »  HERMANNSTADT - RAPID

VIDEO Rapid pleacă doar cu un punct de la Sibiu » Hermannstadt a dominat repriza a doua și putea să dea lovitura în final!

Giuleștenii au plecat doar cu un punct de la Sibiu / Sursă foto: Facebook@ Rapid

Articol de - Publicat duminica, 01 octombrie 2023 19:55 / Actualizat duminica, 01 octombrie 2023 20:28

Hermannstadt și Rapid au terminat la egalitate, scor 1-1, un meci intens, bogat în evenimente și faze de poartă. Alexandru Ioniță a deschis scorul după doar trei minute, dar sibienii au egalat prin Găman după pauză și puteau chiar să obțină victoria în final.

Pe val din august, 4 victorii și o remiză în Superliga, plus succesul din Cupă, de la Botoșani, Rapidul a demarat în forță și la Sibiu.

Abia începuse meciul și Alex Ioniță scutura plasa porții lui Căbuz (3). Butean nu reușise să blocheze centrarea lui Braun, iar apărarea lui Marius Măldărășanu a rămas pur și simplu în admirație la apariția mijlocașului giuleștean în fața porții lui Căbuz.

Alexandru Ioniță a deschis scorul după doar 3 minute la Sibiu / Sursă foto: Facebook@ Rapid

Rapid, pas înapoi după golul lui Alex Ioniță

Păcatul giuleștenilor? N-au insistat, ca să-și dubleze avantajul. Iar treptat s-au văzut împinși tot mai mult în propria jumătate. Balaure i-a dat primele emoții lui Horațiu Moldovan, cu un șut-centrare (8), apoi tot el n-a reușit să cadreze, dintr-o poziție promițătoare (17).

Au trebuit să mai treacă 10 minute până la următoarea oportunitate: Paraschiv, cu capul, alături. Rapidul? Nicio reacție. Inofensivă în atac, precupată mai mult să închidă culoarele spre poarta lui Moldovan decât să caute golul doi.

Gol anulat corect la Baba Alhassan

Și era să plătească! În prelungirile primei părți, Baba Alhassan a înscris, dar se afla în poziție afară din joc și reușita i-a fost anulată la semnalizarea asistentului Ferencz Tunyogi.

Deși avertizați că dacă nu pun probleme le va fi extrem de greu să plece cu toate punctele, giuleștenii n-au ținut cont.

Ocaziile se răzbună: Valerică Găman egalează pentru Hermannstadt

La reluare, Funsho l-a avut pe 0-2 în picior, dar și-a bătut joc de ocazie. Iar la puțin timp după aceea a picat, inevitabil, egalarea. Valerică Găman, 1-1.

Hermannstadt a continuat să fie echipa mai prezentă, mai periculoasă, obligându-l pe Cristiano Bergodi să reacționeze. Cu Pănoiu, cu Oaidă, cu Papeau și Cârjan, pentru mai multă creativitate.

Papeau și Jipa au trecut pe lângă gol

Jocul a scăzut pe final, dar ambele echipe au fost la un pas să dea lovitură. Chiar în ultimul minut, Papeau a reluat superb, din mijlocul careului mare, mingea a lovit „transversala”, dar, spre ghinionul lui, a picat în teren.

Apoi, la poarta cealaltă, Moldovan i-a refuzat golul lui Jipa. Și-a rămas 1-1.

FINAL » Hermannstadt - Rapid 1-1

Iacob l-a descălțat pe Daniel Paraschiv, dar Szabolcs Kovacs a lăsat jocul să continue / Captură PrimaSport
  • Golul lui Alhassan din prelungirile primei reprize a fost anulat - CORECT - pentru un ofsaid. Gazdele au protestat vehement, l-au „încolțit” pe arbitrul Szabolcs Kovacs, căruia i-au reproșat maniera din întreaga repriză.
  • Egalarea a venit în cele din urmă în minutul 55. „Veteranul” Valerică Găman a fost atent la respingerea lui Horațiu Moldovan și a înscris din câțiva metri.
  • VIDEO cu cele mai importante faze ale partidei de la Sibiu.
  • 9.105 spectatori au fost prezenți în tribune, cifră oficială.
  • Meciul e televizat de Digi Sport 1, Orange Sport 1 și Prima Sport 1

Hermannstadt - Rapid, echipe de start:

HERMANNSTADT: Căbuz - Medina, Găman, I. Stoica, Butean - Neguț, Mino Sota, Alhassan, Balaure - Bucuroiu, Paraschiv
REZERVE: Muțiu, Bejan, Murgia, Biceanu, Oroian, Petrescu, Jipa, Fonseca, G. Iancu
ABSENȚI: Adi Petre, D. Iancu (accidentați)
ANTRENOR: Marius Măldărășanu

RAPID: Moldovan - Braun, Săpunaru, Iacob, Borza - Ioniță, Albu, Emmers - Funsho, Rrahmani, Petrila
REZERVE: Drăghia, Onea, I. Cristea, Kait, Pănoiu, Papeau, Cîrjan, B. Valle, Oaidă
ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Stadion: Municipal (Sibiu)
Arbitru: Kovacs Szabolcs (Carei) / A1: Tunyogi Ferencz (Zalău), A2: Slabu Stelian (Braşov) / Arbitru VAR: Popa Cătălin (Piteşti), Arbitru AVAR: Ghiciulescu Raul Constantin (Lugoj)

Victor Angelescu îi răspunde lui Gigi Becali: „Sunt convins că nu gândește așa, declarațiile nu sunt reale”